Naujienos
Darželyje minėjome tolerancijos dieną, kurios šių metų simbolis - vėjo malūnėlis. Drauge su vaikais kalbėdami apie toleranciją, mokomės būti draugiški, pagarbūs ir padėti vieni kitiems. Tai ypač svarbu ir darželyje, ir namuose, kur kartu praleidžiame daug laiko. Kuo daugiau parodome gerumo ir atjautos, tuo draugiškesnis ir šiltesnis tampa mūsų pasaulis.
Priešmokyklinukai, vykdydami projektą „Svečiuose pasaka”, pažintį su knygomis ir pasakomis tęsė Ramygalos bibliotekoje. Bibliotekininkė Audronė vaikučius pakvietė ne tik pasiklausyti eiliuotos Justino Marcinkevičiaus pasakos „Grybų karas”, bet ir patiems tapti aktoriais. Vaikai drąsiai vaidino, kartojo žodžius, stengėsi perteikti emocijas. Po vaidinimo drauge tęsė pažintį su Lietuvoje augančiais grybais. Skaitė grybų pavadinimus, ieškojo paveikslėlių ir spėjo - valgomas ar nuodingas grybas.
Spalio mėnesį „Ežiukų“ grupėje buvo vykdomas sveikatinimo projektas „Skanauk, ragauk ir sveikas auk!“. Vaikai tyrinėjo įvairias daržoves per 5 savo pojūčius, diskutavo kurias iš jų jie augina namuose. Grupėje pastebėjome, kad vaikai mažai valgo vaisių ir daržovių, tad vieną savaitę skyrėme diagramos pildymui, kurioje ugdytiniai galėjo savarankiškai žymėti lipduku ar tą dieną valgė vaisių/daržovių ar ne. Baigę pildyti su vaikais diskutavome ir padarėme išvadą, kad pasistengus - galime suvalgyti viską! Ugdytiniai projekto metu taip pat kūrė įvairius meninius darbelius, eksperimentavo, spaudė obuolių ir morkų sultis, bei lygino jas tarpusavyje.
Ramygalos lopšelyje - darželyje „Gandriukas“ auklėtiniai spalio 23 d. dalyvavo terapinėje – meninėje edukacijoje – „Tapyba ant vandens“ kurią vedė edukatorė Neringa Bagdonienė. Edukacijos metu sužinojome, ką reiškia žodis -„Ebru“. Tai dažais kuriamas vaizdas ant vandens paviršiaus. Taip pat sužinojome, jog piešti piešinius šia technika galima ne tik teptukais bet ir mediniais pagaliukais. Vaikai naudodami savo mėgstamiausias spalvas patys galėjo nusipiešti piešinius ant vandens paviršiaus, o visą rezultatą galėjo perkelti ant popieriaus lapo. Mažieji dailininkai susikaupę į veiklą, skirtingomis technikomis ir būdais atliko savo kūrinius, o nupiešti du identiškus piešinius tiesiog neimanoma. Piešimo procesas vaikams padeda ne tik mokytis, pažinti save, bet ir lavinti judesius, vaizduotę bei mąstymą. Renginys buvo šiltas ir kūrybingas, likome sužavėti pačiu piešimo procesu ir šia technika. Kiekvienas dalyvis užsiėmimo pabaigoje buvo sukūręs kelis piešinius, kuriuos bus galima įrėminti, panaudoti kaip knygos aplanką ar kam nors padovanoti.
Rugsėjo 19 dieną lopšelyje-darželyje vyko sporto šventė „STIPRĖKIME SU GANDRIUKU“. Nuoširdžiai dėkojame už aktyvų dalyvavimą ir prisijungimą prie SOLIDARUMO BĖGIMO, kurį inicijavo organizacija "Gelbėkit vaikus". Surinkta įspūdinga paramos suma - 444 EURAI. NUOŠIRDŽIAI DĖKOJAME VISIEMS PRISIDĖJUSIEMS PRIE ŠIO KILNAUS TIKSLO - PADĖTI VAIKAMS.
Rugsėjo 24 d. priešmokyklinukai į darželį skubėjo nešini vaisių ir daržovių pintinėlėmis. Visi ruošėsi vykti į stumbriukų vardynas, kurias jau dvidešimtąjį kartą organizuoja VšĮ Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninio padalinio Pašilių stumbrynas. Renginio organizatorius Giedrius Bronušas pasveikino atvykusius svečius ir pakvietė vaikus kurti vardus. Pagal tarptautinį susitarimą stumbriukų vardai turėjo prasidėti raidėmis „Gi“, nes pirmasis Lietuvoje gimęs stumbras buvo pavadintas Giriniu. Burtu keliu stumbriukui buvo išrinktas vardas - Gigantas. Vaikai iš suneštų sodo ir daržo gėrybių gamino tortą stumbriukui, su Pepe Ilgakojine žaidė aktyvius žaidimus, pūtė muilo burbulus, vaišinosi ant laužo virta aviečių arbata, keptais zefyrais. Diena, praleista gamtoje, šalia gyvūnų vaikams suteikė daug džiaugsmo ir malonių įspūdžių.
Ramygalos lopšelyje - darželyje „Gandriukas“ spalio 3 d. „Drugelių“ grupėje vaikams vyko užsiėmimas skirtas supažindinimui su burnos higiena ir taisyklinga dantukų priežiūra. Pamokėlių metu išsiaiškinta, kaip ėduonies ir dantų ligų paplitimą galima ne tik sumažinti, bet ir jo išvengti. Buvo formuojami įgūdžiai kaip taisyklingai ir kiek kartų per dieną reikia valytis dantukus, kokius maisto produktus rinktis, kad dantukai būtų stiprūs, gražūs ir balti. Kokį dantų šepetėlį ir kokią dantų pastą, tarpdančių siūlą bei krapštuką rekomenduotina rinktis. Su vaikais žiūrėjome mokomąjį filmuką „Kaip taisyklingai valytis dantukus“, klausėmės nuotaikingos dainelės apie dantukus. Po to vaikai atsakinėjo į klausimus, kaip teisingai reikia juos prižiūrėti. Praktinio užsiėmimo metu, pasitelkus metodines priemones – dantų modelį „Drakoniuką“ ir šepetėlį, kiekvienas vaikas turėjo galimybę pats pamėginti juos valyti. Tikimės, kad šis užsiėmimas paskatins vaikus kruopščiau ir atsakingiau prižiūrėti savo dantukus. Kiekvienas vaikas davė pažada sau kasdien juos valyti. Labai svarbu, kad vaikų dantukų priežiūrai daugiau dėmesio skirtų tėveliai ir vaikai nuo mažens išmoktų taisyklingai rūpintis jais.
Ramygalos lopšelyje – darželyje „Gandriukas“ visuomenės sveikatos specialistė vaikams pravedė pamokėlę su pristatomąja vaizdine - skaidrių medžiaga kaip vasaros atostogų metu vaikai turi saugiai elgtis: gatvėse, kieme, žaidimų aikštelėse prie vandens telkinių. Vaikams buvo parodoma praktiškai su medicininėmis priemonėmis (bintai tvarščiais, pleistrais, ledo šalčiu) kaip tinkamai reikia elgtis ir ką daryti susižeidus, nusibrozdinus kelius ar įsipjovus į pirštuką. Animaciniame filmuke buvo pateikiamos remomendacijos, kaip reikėtų skambinti skubios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112. Po pamokėlės vaikai vieni kitiems bandė atlikti praktiškai, tai kas jiems buvo rodoma. Kiekvienas vaikas jautėsi svarbus ir smalsus viso užsiėmimo metu, nes ypatingai praktinėje užsiėmimo dalyje vaikams buvo labai įdomu.
Trečiadienį, balandžio 17 d., “Kodėlčiukų” grupės ugdytinė Elija Račinskaitė, drauge su muzikos vadovu Pauliumi dalyvavo renginyje „Talentų šou Smalsučio karalystėje“, kurią organizavo Dembavos l/d „Smalsutis“. Sveikiname ir didžiuojamės Elija.
Balandžio 8 d. „Drugelių“ grupės ugdytinė Iglė Baltrūnaitė ir „Kodėlčiukų” grupės ugdytinis Emilis Vienažindis dalyvavo meninio skaitymo konkurse „Pavasario žiedai“, kurį organizavo Krekenavos l/d „Sigutė“
Gegužės 10 d. vyko baigiamieji projekto „Futboliukas“ užsiėmimai. Ryte - smagi treniruotė „Kodėlčiukų“ ir „Kiškučių“ grupių vaikams, o vakare - laukiamiausia treniruotė „Sportuoju su šeima“. Ačiū mūsų sveikatos priežiūros specialistei Jolantai, kuri prisidėjo prie šių užsiėmimų organizavimo. Nuoširdžiausias AČIŪ tėveliams, kurie savo užimtumo rate rado laiko ir galėjo atvykti į šį sportinį užsiėmimą su savo mažaisiais sportininkais. „Futboliukas“ - tai ne tik sportas, tai ir puiki galimybė kurti gražius prisiminimus bei skatinti aktyvų gyvenimo būdą visai šeimai.
Gegužės 10 d. „Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupės vaikams, sporto treneris, Klaudijus Donskis pravedė aktyvią treniruotę. Sportinio užsiėmimo metu vaikai pirmiausia su treneriu atliko rytinę mankštą bei lengvą apšilimą. Futboliuko treniruočių metu vaikai sėkmingai mokėsi šios sporto šakos technikos: varytis kamuolį keičiant kojas, apsivaryti kliūtis keičiant judėjimo kryptį ir t.t. Išmokę varytis kamuolį, pabandėme žaisti futbolą salėje. Toks žaidimas suteikė daug džiaugsmo, naujų teigiamų emocijų. Tikimės, jog ugdytinių širdis užburs futbolo galia. Vaikai dalinosi tarpusavyje išmoktais pratimais, patobulino futbolo žaidimo įgūdžius.
Balandžio 17 d. „Kodėlčiukų“ grupės vaikams vyko užsiėmimas „dantukų priežiūrą“. Užsiėmimo metu buvo pristatoma kada ir kaip dygsta dantukai, kada vyksta dantukų kaita, kiek vaikai turi pieninių ir kiek dantų turės būdami suaugę. Aptartos pagrindinės dantų gedimo priežastys ir kokie maisto produktai skatina ėduonies atsiradimą. Vaikai buvo supažindinti su dantų priežiūros priemonėmis, kokią pastą ir šepetėlį tinkama naudoti, kada, kaip ir kiek laiko valyti dantukus ir kodėl būtina išsaugoti juos sveikus. Po to visi aktyviai įsitraukė į diskusiją, kurios metu aptarė dantims kenksmingus maisto produktus, gėrimus bei buvo įvardinta, kurie maisto produktai juos stiprina. Žiūrėjo nuotaikingą filmuką kaip valyti dantukus, klausėsi ir patys dainavo dainelę apie dantukų valymą. Pamokėlės pabaigoje jau patys vaikai parodė, kaip jiems sekasi valytis dantukus. Vaikams padalinti „Dantukų valimosi kalendoriai“, o už teisingus atsakymus išdalinti prizai. Tikimės, kad šis užsiėmimas paskatins vaikus kruopščiau ir atsakingai prižiūrėti dantukus.
Pažadinus, kas buvo užmigdyta, Velykų saulė patekėjo rytą. Prikėlė žolę, medį, plukės žiedą Ir vis toliau per dangų rieda… Velykos – pati gražiausia pavasario šventė. Darželio vaikai kartu su kiškučiais paminėjo šią šventę. Pasigaminę kiškučių ausytes, sportiškai nusiteikę dalyvavo „Velykiniame kiškių bėgime 2024“ aplink darželį. Po to visi drauge margino didįjį velykinį kiaušinį, linksmai žaidė žaidimus, estafetes.
Ramygalos lopšelyje darželis „Gandriukas” vaikams buvo organizuojamas edukacinis užsiėmimas „Nuo grūdo iki kvepiančios duonos”. Šio užsiėmimo tikslas - vaikus supažindinti kaip duonelė atkeliauja ant kiekveno jų stalo, bei paaiškinti pilno grūdo duonos naudą mūsų organizmui. Užsiėmimo metu vaikai sužinojo iš kokių grūdų yra kepama duona, kokios yra javų ir duonos rūšys. Net buvo palyginamoji analizė kokios spalvos, dydžio, skonio kviečio ir rugio užaugusio grūdas. Vaikai ragavo įvarias duonelės rūšis ir svarstė, kodėl viena duona yra balta, o kita juoda? Užsiėmimo pabaigoje vaikai ragavo duonos riekutes su sviestu ir medumi.
Biržų lopšelis-darželis „Drugelis“ organizavo tradicinį ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų šaškių turnyrą „Mes mokame žaisti šaškėmis“, kurio tikslas – populiarinti ir propaguoti šaškių žaidimą darželiuose. Kovo mėnesį „Kodėlčiukų“ ir „Kiškučių“ grupių vaikai pasigamino šaškių žaidimui skirtas lentas, žaidė šaškėmis, tobulino žaidimo įgūdžius. Suorganizavus šaškių žaidimo varžybas grupėse, išrinkome geriausiai žaisti išmokusius vaikus. Berniukų grupėje nugalėjo Emilis Vienažindis („Kodėlčiukų gr.), mergaičių – Ūla Čepauskaitė („Kiškučių gr.). Vaikams įteiktos Biržų lopšelio-darželio „Drugelis“ padėkos, medaliai, atminimo dovanėlės.
Kovo 26 d. Ramygalos lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ vyko smagi viktorina „Po Gandriuko sparnu“, skirta priešmokyklinio amžiaus vaikams. Džiaugiamės sulaukę viktorinos dalyvių iš Krekenavos l/d „Sigutė“ ir iš Upytės l/d. Vaikai susirinko patikrinti savo žinias apie paukščius, įveikti įvairiausias užduotis, nuo mįslių, klausimų-atsakymų iki kūrybinių užduočių sprendimo. Viktoriną pradėjome komandų prisistatymu. Po to – įvairios užduotys. Viena iš užduočių buvo mįslės, po to reikėjo atpažinti paukščio balsus. Vaikai turėjo nuskaityti QR kodą, kad išgirstų paukščio balsą. Mažieji tyrinėtojai girdėjo skirtingas paukščių giesmių melodijas ir bandė atpažinti, įvardinti paukštį. Kitos užduotys: dėlionė, matematinė užduotis, iš raidžių reikėjo sudėlioti paukščio pavadinimą ir kt. Dalyviai buvo aktyvūs, drąsiai įsitraukė į veiklas, mokėsi dirbti komandoje siekdami bendro tikslo. Vaikai ne tik parodė savo žinias, gebėjimus, bet ir linksmai praleido laiką „Gandriuko“ viktorina tapo ne tik puikiu mokymosi momentu, bet ir smagiu nuotykiu, kuris skatins tolesnį mokymąsi bei pažinimą.
Minint pasaulinę vandens dieną, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, vaikams papasakojo apie vandens svarbą žmogui ir supančiai aplinkai. Vaikai apie vandenį sužinojo daug įdomių dalykų: kokį vandenį gerti yra sveika, kaip ir kodėl jį reikia taupyti, kiek vandens reikia išgerti per dieną, kad jie būtų sveiki ir kas atsitinka, jei žmogaus organizmui vandens trūksta. Grupėse vyko diskusijos apie vandens reikšmę žmogui, gyvūnams, augalams. Vaikai žiūrėjo mokomuosius filmukus apie vandenį. Taip pat buvo sudaryta praktinė užduotis - galimybė palyginti ir pajausti liečiant rankytėmis vandens ledus ir šiltą vandenį. Vaikai ragavo vandens, kuris sumaišytas su šaldytomis uogomis - vyšniomis. Vaikai įminė mįsles, o už teisingus atsakymus vaikai buvo apdovanojami prizais. Per patyriminę veiklą mažieji ne tik įtvirtino žinias apie vandenį ir jo svarbą, bet ir linksmai bei turiningai praleido laiką.
Kovo 20 d. Dembavos lopšelyje-darželyje „Smalsutis“ vyko viktorina „Sukam sukam galveles. Dalyvavo aštuonios Panevėžio r. priešmokyklinio amžiaus vaikų komandos. Mūsų lopšeliui-darželiui atstovavo Emilis G., Luknė, Žygimantas ir Adas. Vaikai su pateiktomis užduotimis susidorojo lengvai, džiūgavo turėdami galimybę apsilankyti Dembavoje.
Šių metų kovo mėnesį „Viščiukų“ grupėje buvo vykdomas trumpalaikis projektas „Išdykusios spalvos“. Projekto tikslas - nuteikti ugdytinius kūrybinei veiklai, tenkinant vaikų poreikį pažinti spalvas per pojūčius, žaidimą, muziką, dailę ir sportą. Kiekvieną dieną vaikai mokėsi po vieną spalvos pavadinimą - siejo spalvą su artimos aplinkos objektais, ugdė smulkiosios motorikos įgūdžius, atlikto eksperimentus įtvirtinant spalvų pavadinimus. Spalvos atsispindėjo ne tik ugdytinių, bet ir pedagogių aprangoje ir aplinkoje. Vaikai ir suaugusieji rengėsi atitinkamos spalvos drabužiais: antradienį – geltonai, trečiadienį – mėlynai, ketvirtadienį – raudonai, o penktadienį – žaliai.
Ramygalos lopšelio-darželio ,,Gandriukas“ mokytojos Diana Rankelienė, Neringa Rimkienė ir logopedė Gitana Dūdienė pakvietė Krekenavos lopšelio-darželio „Sigutė“ ugdytinius pasivaržyti viktorinoje, skirtoje Kovo 11-ajai - Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti. Renginys vyko kovo 8 d. Ramygalos lopšelio-darželio salėje. Dalyvius pasveikino Ramygalos lopšelio-darželio direktorė Rūta Stankevičienė. Dalyviai – penkiamečiai, šešiamečiai vaikai. Jiems šis renginys – tai puiki proga prisiminti ir pagilinti savo žinias apie gimtojo krašto gamtą, kalbą, simbolius ir tradicijas, auginti savyje pilietiškumo daigelius. Viktorinoje pralaimėjusiųjų nebuvo. Laimėjo visi, nes bandė kalbėti viešai, bendrauti su nepažįstamais varžovais, įsitraukė narpliodami užduotis, dėliodami dėliones, ieškodami lietuviškų pašto ženklų ar gintaro smėlyje. Visi kartu kūrė laisvą, vieningą Lietuvą bendru šokiu, daina ir piešiniu. Smagios užduotys įtraukė ne tik viktorinos komandas, bet ir žiūrovus. Jiems buvo surengtas atskiras turnyras ir judrioji pertraukėlė. Visi džiaugėsi gautais prizais ir padėkomis. Dėkojame socialiniams partneriams - Krekenavos lopšelio-darželio „Sigutė“ ugdytiniams ir ugdytojams - už bendradarbiavimą.
Gyvenkim ir mylėkime pasaulį! Didžiuokimės tėvyne Lietuva! Iškelkim laisvės Vėliavą į saulę Ir būkime viena stipri šeima. Šventinio rytmečio metu lopšelio-darželio vaikai pasveikino Lietuvą su 106-uoju gimtadieniu: dainavo daineles, šoko tautinius ratelius, deklamavo eilėraščius. Visi kartu prisiminėme Lietuvos simbolius, nuostabią Lietuvos gamtą, kalbėjome apie vienybę ...
Jau trečius metus iš eilės darželio ugdytiniai dalyvauja tarptautiniame kūrybiniame, Evelinos Daciūtės knygų skaitymo projekte „Kartu paskaitykime knygelę“. Projekte dalyvavo „Viščiukų“, „Drugelių“, „Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupės vaikučiai su mokytojomis. Knygas galima skaityti kitaip: įdomiau, plačiau, su kelionėmis į biblioteką arba su tėvelių pagalba, kuriant valgomas spalvas ir pan. Smagu parodyti vaikams, kad knygose ne tik raidės ir iliustracijos, bet ir daug paslapčių, paslėptų žinučių, istorijų... Džiaugiamės šiuo projektu ir dėkojame autorei Evelinai Daciūtei už „Kodėlčiukų“ grupei padovanotą knygelę „Drambliai eina į svečius“.
Vasario 13 dieną kieme vyko džiugi ir žaisminga žiemos palydų šventė, kurios metu mokytojai kartu su vaikais, persirengę įvairiais personažais, linksmai šoko, dainavo, pokštavo, įvairiai gynė žiemą iš kiemo, vyko Lašininio ir Kanapinio kova. Šventės kulminacija - laužas ir Užgavėnių blynai.
Ramygalos lopšelyje darželyje „Gandriukas“ visi „Kiškučių“ grupės vaikučiai pasipuošę baltomis kepuraitėmis, virto „virėjais“. Šiandieną jie aplankė darželio virtuvę, kurioje darželio virėjos parodė jiems savo darbo ypatumus. Buvo rodoma kaip yra malama mėsa, skutamos bulvės, pjaustomos daržovės, kokioje didžiulėje orkaitėje kepami mėgstami vaikučiams patiekalai. Maisto ruošimo metu vaikai pamėgino pakelti didelius samčius, puodus, o taip pat susipažino ir padėjo virėjoms palaikyti plakimo įrenginį. Vaikų paklausus, ar norėtų būti virėjais, daugelis atsakė jog taip. Vaikai tiesiogiai virėjoms padėkojo už skaniai gaminamą maistą. Sugrįžę į grupę savo įspūdžius ir emocijas perteikė piešiniuose, atliko užduotis, įminė mįsles, o už teisingus atsakymus vaikai buvo apdovanojami prizais.
Sausio 12 d. prisijungėme prie pilietiškumo akcijos „Pergalės šviesa”. Ryte ant palangių sužibo žvakučių šviesa skirta paminėti Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną.
Gruodžio 14 d., 20 d. įstaigoje vyko šventiniai Kalėdiniai renginiai. „Viščiukų“, „Ežiukų“ ir „Kiškučių“ grupių vaikučiai su užsidegimu ruošėsi susitikimui su Kalėdų Seneliu: mokėsi daineles, šokius, deklamavo eilėraščius, grojo instrumentais… „Kodėlčiukų“ ir „Drugelių“ grupių vaikučiai vyko į Panevėžio teatrą „Menas“, žiūrėjo spektaklį „Dovanėlė miškui“ ir susitiko su Kalėdų seneliu, aplankė miesto eglutę. Kalėdų Senelis – tai ne vien personažas, tai idėja, kad egzistuoja kažkas, kas gali išpildyti mūsų svajones.
Gruodžio 6 d. į Ramygalos lopšelį - darželį „Gandriukas“ atvyko „gyvas“ robotukas, kuris pats vedė programą, o jam padėjo edukatorius - Vilmantas. Vaikai sužinojo, iš kur atkeliavo robotukas vardu, - „Tukas“, susipažino su jo galimybėmis. Robotukas „Tukas“ rodė įvairius triukus: jis su vaikais šoko, žaidė žaidimus, dainavo, minė mįsles, papasakojo daug įdomių dalykų. Mažieji vaikučiai džiūgavo, patyrė daugybę džiugių emocijų, bendravo su robotuku „Tuku“ ir įsiamžino foto nuotraukose. Galime tik pasidžiaugti šia naujove suvokdami, kad mūsų šiandieniniame pasaulyje robotai padeda daugumoje darbų, mokslo bei technologijų srityse.
Lapkričio 15 d. „Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupės vaikams, Ramygalos gimnazijos sporto treneris Egidijus Marozas pravedė aktyvią treniruotę. Šios veiklos tikslas - atlikti įvairius sportinius pratimus, išbandyti salės viduje futbolą. Sportinio užsiėmimo metu vaikai pirmiausia su treneriu atliko rytinę mankštą bei lengvą apšilimą. Vėliau dalyvavo surengtose estafėtėse, dalinosi tarpusavyje išmoktais pratimais, patobulino futbolo žaidimo įgūdžius.
Panevėžio rajono švietimo centro direktorė Jurgita Vaitiekūnienė pakvietė direktoriaus pavaduotoja ugdymui Raimondą Buoželę spalio 23-28 d. dalyvauti programos „Erasmus+” KA2 projekto „Kita karta: nauji STEAM standartai“ (NGSS-2020-1-TR01-KA201-094463) tarptautiniuose mokymuose ir konferencijoje Stambule. Pavaduotoja lankėsi privačiose ir valstybinėse ugdymo įstaigose, dalyvavo tarptautinėje konferencijoje, tobulino savo žinias STEAM srityje. Didelė padėka švietimo centrui už galimybę tobulinti kvalifikaciją.
Ramygalos lopšelyje - darželyje „Gandriukas“ auklėtiniai spalio 26 d. dalyvavo terapinėje – meninėje edukacijoje – „Tapyba ant vandens“. Edukacijos metu sužinojome, ką reiškia žodis -„EBRU“. Tai natūraliais dažais kuriamas vaizdas ant sutirštinto vandens paviršiaus. Taip pat sužinojome, jog piešti piešinius šia technika galima ne tik teptukais bet ir mediniais pagaliukais. Vaikai naudodami savo mėgstamiausias spalvas patys galėjo nusipiešti piešinius ant vandens paviršiaus, o visą rezultatą galėjo perkelti ant popieriaus lapo. Mažieji dailininkai susikaupę į veiklą, skirtingomis technikomis ir būdais atliko savo kūrinius. Piešimo procesas vaikams padeda ne tik mokytis, pažinti save, bet ir lavinti judesius, vaizduote bei mąstymą. Renginys buvo šiltas ir kūrybingas.
Jau septintus metus iš eilės Ramygalos lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ vykdomas vaikų sveikatos saugojimo ir stiprinimo projektas „Stiprėkime su Gandriuku“. Šventė buvo skirta visiems darželio vaikams ir jų tėvams. Renginio tikslas – skatinti visus aktyviai judėti, sportuoti ir džiaugtis aktyviu gyvenimo būdu. Sporto renginį atidarė Ramygalos lopšelio-darželio „Gandriukas“ direktorė Rūta Stankevičienė. Visus į šokių mankštą kvietė „Zumbos ir Pound“ trenerė Audra Petronaitytė, o vėliau susirinkę sportininkai keliavo į Ramygalos gimnazijos stadioną tradiciniam bėgimui. Renginį užbaigėme sveikuoliškomis vaišėmis ir smagiu bendravimu.
Gegužės 24 d. lopšelyje-darželyje vyko sportinis renginys „Gandriuko estafetės 2023“ pagal projektą „Stiprėkime su Gandriuku“. Renginys vyko su projekto vykdymo partneriais Panevėžio r. Krekenavos lopšeliu-darželiu „Sigutė“. Priešmokyklinių grupių ugdytiniai susitiko draugiškoms sportinėms estafetėms, kurių tikslas skatinti priešmokyklinio amžiaus vaikų sportinę veiklą ir fizinį aktyvumą. Po estafečių visi dalyviai vaišinosi, bendravo, žaidė. Ugdytiniai džiaugėsi turėdami galimybę susirasti naujų draugų. Abi komandos buvo apdovanotos prizais.
Birželio mėn. ketvirta savaitė darželio vaikams buvo išskirtinė. Vyko trys renginiai pagal projektą „Draugystė po Gandriuko sparnu“. Pirmadienį į svečius atvyko Krekenavos lopšelio-darželio „Sigutė“ ugdytiniai. Vaikai žaidė susipažinimo žaidimus, naudodamiesi žemėlapiu keliavo apžiūrėti lankytinų Ramygalos vietų, ieškojo mieste paslėptų dėlionės detalių, užkandžiavo parke. Sugrįžę puošė „Draugystės medį“, keitėsi dovanomis. Antradienį trijų grupių vaikai važiavo į Panevėžio lėlių vežimo teatrą žiūrėti spektaklio „Princesė Strazdanėlė“. Trečiadienį atvyko VŠĮ „Mano Bestas“ trenerės su savo augintiniais. Darželinukai stebėjo šunų atliekamus triukus. Visi norintys galėjo paliesti ar paglostyti šiuos gražuolius. Emocijos tryško per kraštus.
Birželio 15 d. pagal socializacijos projektą „Draugystė po Gandriuko sparnu“ darželio vaikai keliavo į Kaimiškes. Jie nuvežė darželio bendruomenės surinktą labdarą šunyčiams, kurie neteko namų ir buvo priglausti Panevėžio gyvūnų globos draugijos šunų prieglaudoje. Mažiesiems labai patiko nešti dovanas gyvūnams, dalinti „skanukus“ ir skaityti šuniukų vardus. Daug klausimų kilo apžiūrint „šuniukų ligoninę“.
Socializacijos projektas „Draugystė po Gandriuko sparnu“ tęsiasi. Gegužės 16, 17, 19 d. su vaikais keliavome į senąjį Ramygalos malūną. Turėjome daug tikslų: išgyventi įvairias emocijas, pojūčius ir juos išreikšti žodžiais, pabūti išskirtinėje aplinkoje, bendrauti. Apie duonos kepimą paslaptis atskleidė šeimininkė Vitalija. Vaikams labai patiko savo rankomis formuoti minkštutėlę mielinę tešlą, tepti ją kiaušinio plakiniu, barstyti kvapnų cinamoną, stebėti, kaip bandelės keliauja į karštą krosnį. Su malūnininko amatu ir malūno įrenginiais supažindino malūnininkas Jonas. Tyrinėjome aplinką, važinėjomės senoviniu keltuvu, grojome armonika. Grįžę iš malūno užuodėme jau iškepusias bandeles. Jas parsinešėme ir skanavome prie pietų stalo. Džiaugsmu norėjome pasidalinti, todėl pakeliui namo užsukome į socialinės globos namus. Aplankėme senelius ir jiems padovanojome „Bendrystės duonelės“ kepalėlį.
Gegužės 27 dieną Panevėžio lengvosios atletikos manieže vyko 2023 m. projekto „Lietuvos mažųjų žaidynės” finalinis festivalis. Dalyvavo net 36 komandos iš Panevėžio miesto bei Panevėžio rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Projekto organizatoriai LTOK ir RIUKKPA, projektas bendrai finansuojamas sporto rėmimo fondo lėšomis. Renginio metu mažuosius sportininkus aplankė panevėžietis triatletas, Europos jaunimo čempionas Titas Pumputis, kuris stebėjo visas veiklas. Mūsų darželį festivalyje atstovavo „Kiškučių” grupės ugdytiniai ir jų šeimų nariai. Dėkojame mokytojos padėjėjai Ligitai ir „Kiškučių” grupės tėveliams, kurių dėka ugdytiniai turėjo galimybę dalyvauti smagioje šventėje su visu būriu savo bendraamžių – sporto entuziastų.
„Kiškučių“ grupė toliau tęsia pažintį su profesijomis. Gegužės 16 d. darželyje svečiavosi Panevėžio rajono policijos komisariato pareigūnės Sandra ir Rasa. Jos vaikams pristatė vieną iš svarbiausių ir pavojingiausių - policininko profesiją. Pareigūnės vaikus supažindino su policijos automobiliu, parodė, kur būna sodinami pavojingi, neblaivūs asmenys. Taip pat papasakojo apie kasdienį darbą, sunkumus, su kuriais susiduria, rodė specialiąsias priemones, kurias su savimi privalo nešiotis policininkai. Vaikai noriai bendravo, atsakinėjo į klausimus ir patys smalsavo. Kiek vėliau visi nors akimirką tapo pareigūnais matuodamiesi policininko liemenę, bei antrankius.
Lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ pradedamas vykdyti sveikatinimo projektas „Stiprėkime su Gandriuku“. Visi lopšelio-darželio ugdytiniai žiūrėjo spektaklį leidžiantį susipažinti su sveika mityba, daržovėmis, vaisiais ir kitais sveikatos šaltiniais, bei fiziniu aktyvumu. Vaikai kartu su Brokoliuku mokėsi kaip tinkamai ir smagiai atlikti mankštą bei susipažino su gero elgesio prie stalo taisyklėmis. Sveikuolis Brokoliukas kartu su vaikais leidosi į kelionę po Sveikatos karalystę.
Rankų plovimas – įprasta, labai svarbi asmens higienos procedūra, užkertanti kelią įvairių infekcinių ir kirmėlinių ligų plitimui. Ramygalos lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ visuomenė sveikatos specialistė kartu su grupės vaikais plovėsi rankytes, vadovaudamiesi pateiktomis rekomendacijomis. Kiekvienas turi žinoti, kodėl, kada ir kaip teisingai plauti rankas. Diskutavome, kas gyvena ant nešvarių rankos paviršių, kokia mikrobų žalą organizmui. Vaikai suprato, kad norėdami būti švarūs ir sveiki, turi nuo mažų dienų įprasti plauti rankytes. Darželio auklėtiniams buvo išdalinti rankų plovimo atmintinės su muiliukais. Po to vaikams vyko praktinis užsiėmimas, kurio metu mokėsi įvairių rankų plovimo technikų. Likime sveiki ir atskingi!
Gegužės 11 d. darželio priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai lankėsi Ramygalos socialinės globos namuose. Pagal socializacijos projektą „Draugystė po Gandriuko sparnu“ ikimokyklinio ugdymo grupių vaikai gamino atvirukus seneliams, vyresnieji rašė palinkėjimus. Vaikai dainavo, šoko, bendravo su seneliais. Dėkojame Ramygalos socialinės globos namų darbuotojams už malonų priėmimą ir padėkos dovanas.
Gegužės 9 d. „Kiškučių“ grupė keliavo į Ramygalos priešgaisrinės gelbėjimo valdybą. Išvykos tikslas buvo susipažinti su ugniagesio profesija, taip pat ir su gaisrinės mašina, ugniagesių darbu ir gaisrinės patalpomis. Ugniagesys Albinas vaikams papasakojo apie tai, kaip reikia elgtis gaisro atveju, kokiu numeriu reikia kviesti pagalbą, aprodė kiek gaisrinės mašinoje telpa gesinimo žarnų ir kaip jomis rūpinasi. Vaikams trumpai papasakojo, kaip laiką leidžia ugniagesiai, kol nėra iškvietimų. Sužinojome, koks turi būti ugniagesys: stiprus, ištvermingas ir greitas, dėl to turi sveikai maitintis, sportuoti. Kadangi į gaisrinę keliavome pėsčiomis dar prieš kelionę pakartojome saugaus eismo taisykles ir eidami jas pritaikėme.
Gegužės 3 d. startavo jau tradiciniu tapęs socializacijos projektas „Draugystė po Gandriuko sparnu“. Trijų grupių ugdytiniai keliavo į Ramygalos kultūros centrą. Skambant gyvai fortepiono muzikai iš interaktyvaus šaltinėlio pasisėmė džiaugsmo, susikaupimo. Padėjo liūdnus ir piktus veidelius paversti linksmais. Žaidė smagius ratelius. Darželyje yra draugystės medis, kuriame tupi draugystės paukščiai. Vaikai šamoto edukacijos metu kūrė šiam medžiui žiedus, dovanėles sau bei draugams. Dirbinius dekoravo spalvotu stiklu. Mažieji mokėsi padėti vienas kitam užsirišti prijuostę, padėkoti už pagalbą. Dėkojame Ramygalos kultūros centro darbuotojams: Stanislavai už edukaciją „Draugystės medžio žiedai“ ir Virginijui už gyvą muziką bei žaidimus.
Gegužės 8 d. lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ vyko susitikimas su Panevėžio rajono greitosios medicininės pagalbos stoties brigada. Vaikams paramedikai aprodė greitosios medicininės pagalbos automobilį, medicininę įrangą, priminė, kaip reikia padėti užspringusiam ar smarkią traumą patyrusiam žmogui, pademonstravo, kaip reikia saugiai nešti nukentėjusįjį ant neštuvų, taip pat leido įjungti garsinį signalą, bei švyturėlius. Padėkojome medikams už iš ties įdomią edukacinę programą ir padrąsinimą nebijoti kreiptis ištikus nelaimei.
Gegužės 25 dieną Ramygalos lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ įvyko Lietuvos mažųjų žaidynių festivalis, kuriame dalyvavo beveik visos darželio grupės. Šių metų projekto tikslas –ugdyti 1-7 m. vaikų fizinį raštingumą, pritaikant naujai sukurtą fizinio raštingumo modelį ikimokyklinio ir pradinio mokyklinio amžiaus vaikams Lietuvoje. Pirmojo etapo metu darželyje buvo vedamos įvairios fizinio aktyvumo veiklos, vaikai stebėjo projekto organizatorių – Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) ir Respublikinės ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacijos (RIUKPPA) parengtas 8 savaičių vaizdo pamokas. Antrasis žaidynių etapas – „Lietuvos mažųjų žaidynių festivalis 2023“ prasidėjo garbingu vėliavos įnešimu. Šventės metu dalyviams buvo paruoštos specialios užduotys, kurios skirtos visapusiškam vaikų fizinių savybių lavinimui. Vaikai apšilo atlikdami „Ąžuolo” mankštą, varžėsi įvairiose estafetėse, žaidė judriuosius žaidimus bei fotografavosi. Festivalio pabaigoje visiems vaikams už dalyvavimą ir gerai atliktas sportines estafetes buvo įteikti diplomai.
Balandžio 19 d. „Kodėlčiukų“ grupės vaikų komanda: Luka, Denas, Gytis ir Ugnius P. vyko į gamtamokslinę – praktinę konferenciją „Mes – gamtos vaikai 2023“ , kurią organizavo Dembavos l/d „Smalsutis“. Mūsų pranešimo tema – „Augalai, vanduo ir saulė“. Vaikai pristatė išsikeltą hipotezę, atliktą tyrimą ir kokias išvadas padarė. Augalams, kad jie augtų stiprūs ir sveiki, reikalinga ne tik žemė, bet vanduo ir saulė. Antroje konferencijos dalyje vaikai atliko interaktyvią užduotį „Kas padeda, o kas kenkia žemei“. Kupini žinių, gerų emocijų grįžome į darželį nusiteikę būti tikrais gamtos draugais.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė priešmokyklinės grupės mažiesiems balandžio 26 d. pravedė užsiėmimą apie dantų priežiūrą ir jų higieną. Mažyliams pasakojo kaip taisyklingai ir kiek kartų per dieną reikia valytis dantukus, kokius maisto produktus rinktis, kad dantukai būtų stiprūs, gražūs ir balti. Mažiesiems nurodė, kokį dantų šepetėlį ir kokią dantų pastą, tarpdančių siūlą ir krapštuką rekomenduotina rinktis. Pamokėlės pradžioje vyko įdomi diskusija, kurioje noriai ir aktyviai dalyvavo vaikai. Susidomėję ir smalsumo apimti vaikai žiūrėjo į rodomas skaidres apie rūgščių poveikį dantų emaliui, kuriose buvo pateikta, kokį poveikį dantims ir jų emaliui turi rūgštys, nekokybiškas maistas. Po teorinės dalies pasitelkus metodines priemones – dantų modelį ir šepetėlį, sekė praktinis užsiėmimas. Vaikams ypatingai patiko atsakinėti į užduodamus klausimus ir paskatinimui gauti prizus, dovanas - dantų šepetėlius. Tikimės, kad šis edukacinis užsiėmimas paskatins vaikus kruopščiau ir atsakingiau prižiūrėti savo dantukus ir jų priežiūra taps kasdieniniu įpročiu.
Kovo 23 dieną visa lopšelio-darželio bendruomenė šventė įstaigos 78-ąjį gimtadienį. Šventinę dieną vaikučius nustebino „Kodėlčiukų“ grupės mamyčių kolektyvas, kuris parodė spektaklį „Dangus griūva!“. O kiek daug vaikams tai suteikė džiaugsmo! Visos grupės atliko savo pasirodymus, kas šoko, dainavo, o kas eiles deklamavo. Galiausiai visi buvo nudžiuginti šventinėmis vaišėmis – šakočiais. Kaip smagu švęsti šventes!
Balandžio 7 d. Ramygalos gimnazijoje vyko atvirojo vaikų futbolo turnyro, UAB „Vytėja“ taurei laimėti, varžybos. Dalyvavo ir mūsų „Kodėlčiukų“ grupės trys komandos: „Gandriukai“, „Žiogeliai“ ir „Pelėdžiukai“. „Gandriukai“ iškovojo 1-ąją vietą, „Žiogeliai“- 3-ąją vietą. Nugalėtojai apdovanoti medaliais, o pirmos vietos laimėtojai į darželį išdidžiai parnešė laimėtą taurę!
Balandžio 12 d. priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai: Karina, Luka, Augustė, Denas, Einius ir Eimantas dalyvavo varžybose „Linksmosios estafetės 2023“, kurios vyko Dembavos l/d „Smalsutis“. Varžybose dalyvavo 6 priešmokyklinio ugdymo komandos iš įvairių Panevėžio r. lopšelių-darželių. Vaikai buvo aktyvūs, greiti ir susikaupę. Džiaugiamės, kad mūsų komanda „Gandriukai“ iškovojo pirmąją vietą (pirma vieta atiteko ir Dembavos l/d komandai). Vaikams įteikti medaliai ir atminimo dovanėlės.
Pažadinus, kas buvo užmigdyta, Velykų saulė patekėjo rytą. Prikėlė žolę, medį, plukės žiedą Ir vis toliau per dangų rieda… Velykos – pati gražiausia pavasario šventė. Darželio vaikai kartu su Velyke paminėjo šią šventę. Pasigaminę kiškučių ausytes, sportiškai nusiteikę dalyvavo „Velykiniame kiškių bėgime“ aplink darželį. Po to visi drauge margino didįjį velykinį kiaušinį. Kitą dieną visi linksmai šoko, dainavo, žaidė žaidimus-ratelius, minė mįsles, kieme ridinėjo margučius. Vaikai gavo atminimo dovanėles – knygeles.
Ramygalos lopšelyje – darželyje „Gandriukas“ „Drugelių“ grupės vaikams artėjant kovo 11-ąjai vyko puikus edukacinis – praktinis užsiėmimas. Visuomenės sveikatos specialistė vaikams pasakojo apie vaisių naudą organizmui. Mažieji aktyviai klausėsi ir drąsiai įsitraukė į patį procesą - trintuvu trynė vaisius, buvo demonstruojama iš kokių vaisių ir kaip galima išgauti Lietuvos trispalvės vėliavos spalvas. Vaikai smalsiai ragavo trintų vaisių kokteilį. Mažiesiems sveikatos specialistė pasakojo ir akcentavo apie vaisiuose esančius vitaminų šaltinius, pabrėžė pagrindinius dalykus, kodėl juos ypač naudinga, sveika ir reikšminga valgyti.
Kovo 28 d. „Kodėlčiukų“ grupės vaikų komanda dalyvavo nuotolinėje viktorinoje "Aš - lietuvis", kurį organizavo Panevėžio lopšelis-darželis "Žibutė". Vaikai prisistatė lietuvių liaudies daina "Kiškel mano". Atsakinėjo į viktorinos klausimus, iš pasirinktų priemonių sudėliojo žodį - LIETUVA. Smagu ne tik susitikti su kitų darželių vaikais, bet ir pasitikrinti žinias apie Lietuvą.
Biržų lopšelis-darželis „Drugelis“ organizavo tradicinį ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų šaškių turnyrą „Mes mokame žaisti šaškėmis“, kurio tikslas – populiarinti ir propaguoti šaškių žaidimą darželiuose. Kovo mėnesį „Kodėlčiukų“ grupės vaikai žaidė šaškėmis, tobulino žaidimo įgūdžius. Suorganizavus šaškių žaidimo varžybas grupėje, išrinkome geriausiai žaisti išmokusius vaikus. Berniukų grupėje nugalėjo Denas Stasiukaitis, mergaičių – Karina Tarulytė. Kovo 24 d. jungėmės į baigiamąjį šaškių turnyro renginį su visais dalyviais, pasidžiaugėme varžybomis. Vaikams bus įteiktos Biržų lopšelio-darželio „Drugelis“ padėkos, medaliai, atminimo dovanėlės.
Pasaulyje daug gražių šalių ir miestų, tačiau žmogui gražiausia ta žemė, kurioje jis gimė ir augo. Ta žemė – jo tėvynė. Gimtasis kraštas žmogui – kaip žemė medžiui – į kurią šaknis suleidžia, gyvybę ir stiprybę semia. Žmogus be savo krašto, kaip išrautas medis.... Kovo 8 d. „Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ ugdytiniai dalyvavo ir įtvirtino savo žinias viktorinoje „Ką aš žinau apie Lietuvą“.
Ramygalos lopšelyje -darželyje „Gandriukas“ vaikams „Ežiukų“ grupėje vyko teoriniai ir praktiniai užsiėmimai, skirti mažųjų supažindinimui su burnos higiena ir taisyklinga dantukų priežiūra. Pamokėlių metu išsiaiškinta, kad ėduonies ir dantų ligų paplitimą galima ne tik sumažinti, bet ir jo išvengti. Su vaikais žiūrėjome mokomąjį filmuką „Kaip taisyklingai valytis dantukus“, klausėmės nuotaikingos dainelės apie dantukus. Po to atsakinėjome į klausimus, kaip teisingai reikia juos prižiūrėti. Praktinio užsiėmimo metu, pasitelkus metodines priemones – dantų modelį „Drakoniuką“ ir šepetėlį, kiekvienas vaikas turėjo galimybę pats pamėginti juos valyti. Tikimės, kad šis užsiėmimas paskatins vaikus kruopščiau ir atsakingiau prižiūrėti savo dantukus. Vaikai pažadėjo kasdien juos valyti. Sveikatos priežiūros specialistė burnos higienos įgūdžių formavimą tęs ir toliau. Labai svarbu, kad vaikų dantukų priežiūrai daugiau dėmesio skirtų tėveliai ir vaikai nuo mažens išmoktų rūpintis jais.
Užgavėnės – tai žiemos išlydėjimo ir pavasario sutikimo šventė. Lopšelyje-darželyje vasario 21-ąją visi maži ir dideli rinkosi varyti žiemos lauk. Pasipuošę savo gamintomis kaukėmis visi šoko, dainavo, triukšmavo, stebėjo Lašininio ir Kanapinio kovą, skanavo blynus.
Plazdėki drugeliu, brangi Tėvyne! Žėrėki gintaru pajūrio kopose! Tu saulės spindulys ankstyvą rytmetį, Tu – Lietuva lietuvio lūpose… Vasario 16-oji – ypatinga šventė visai Lietuvai! Valstybės atkūrimo diena, reikšminga kiekvienam lietuviui, žinančiam ir gerbiančiam savo šalies praeitį. Vasario 14 dieną lopšelyje-darželyje vyko šventinis rytmetis, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo 105-ąsias metines paminėti. Šventės metu darželio vaikai dainavo daineles, deklamavo eilėraščius, šoko lietuvių liaudies šokius, džiaugėsi, kaip smagu gyventi laisvoje šalyje – Lietuvoje. Darželyje eksponuojami kūrybiniai vaikų darbeliai ir piešiniai skirti Lietuvai.
Jau antrus metus iš eilės „Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupių ugdytiniai dalyvavo tarptautiniame skaitymą skatinančiame projekte „Kartu paskaitykime knygelę“.
Kartu su vaikais skaitėme knygas: „Drambliai ėjo į svečius“, „Meškiai eina į mokyklą“, „Kaip šuo ir banginis išgelbėjo Vilnių“, „Svajonių sodas“, „Ševeliūra“, „Laimė yra lapė“, „Kas pažįsta Šmikį Bilbą“, „Diena, kaip nieko nenutiko“, „Geriausia gimtadienio dovana“.
Dėkojame Ramygalos miestelio bibliotekai, kuri priėmė į svečius vaikus paskaityti nuostabių knygelių. Šių smagių ir kartu linksmų knygų dėka ne tik atlikome įvairias užduotis, bet ir vaikams priminėme, kaip smagu kurti knygas patiems ir jas skaityti kitaip. Džiaugiamės šiuo projektu ir dėkojame autorei Evelinai Dociūtei už nuostabias knygutes.
Lopšelio – darželio „Gandriukas“ visuomenės sveikatos priežiūros specialistė ,,Drugelių“ grupės ugdytiniams vedė užsiėmimą „Mano kūnas“. Veiklos metu vaikai buvo supažindinti su įvairiomis kūno dalimis ir jų atliekamomis funkcijomis. Ugdytiniai žiūrėjo mokomąją medžiagą - filmuką „Kūno dalys“. Po peržiūros vaikai nagrinėjo vaizdinę priemonę – žmogaus skeletą skaičiavo, kiek kūno dalių turime po dvi, ir kiek turime - po vieną. Buvo paaiškinama, kas yra po mūsų oda, kiek ir kokius turime žmogaus kaulus, pilvo organus. Vaikai supažindinti su pagrindiniais gyvybiškai svarbiais kūno vidaus organais: širdimi, plaučiais ir smegenimis. Praktiškai tyrinėdami (uostydami, klausydami, liesdami, žiūrėdami) sužinojo, kam reikalingos šios kūno dalys–akys, nosis. Apibendrinant užsiėmimo veiklą, vaikams buvo detaliai paaiškinta naudojant vaizdinę medžiagą, ką reiškia būti sveikam ir akcentuota, kad yra trys pagrindiniai dalykai, kuriuos reikia puoselėti norint būti sveikam: valgyti sveiką maistą, sportuoti bei ilsėtis.
Mūsų darželis „Gandriukas“ nuo 2023m. dalyvauja projekte – Lietuvos mažųjų žaidynės. Lietuvos mažųjų žaidynės – didžiausias savo kategorijoje, visą Lietuvą apimantis, vaikus, pedagogus, ugdymo įstaigų administracijos darbuotojus bei tėvus įtraukiantis projektas. Pagrindinis jo tikslas – padėti ikimokyklinio ugdymo vaikams suprasti ir pajusti fizinio aktyvumo teikiamą džiaugsmą. Projektą globoja pirmoji ponia Diana Nausėdienė. Projekto organizatoriai – Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (toliau – LTOK) ir Respublikinė ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacija (toliau – RIUKKPA). Projektą iš dalies finansuoja Sporto rėmimo fondas kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas ir LTOK. Projekto koordinatorius – RIUKKPA. Projekto veiklų koordinatoriai įstaigoje – mokytojos Laura ir Diana. Projekto tikslas – ugdyti 1-7 m. vaikų fizinį raštingumą, pritaikant naujai sukurtą fizinio raštingumo modelį ikimokyklinio ir pradinio mokyklinio amžiaus vaikams Lietuvoje. Projekto vykdymo laikotarpis – 2022 metų rugsėjo 1d. – 2023 metų rugpjūčio 31 d. Gero starto!
Šiemet, kaip ir kasmet, dalyvaujame pilietinėje iniciatyvoje „Atmintis gyva, nes liudija“. Visuose lopšelio-darželio languose ryte, dešimčiai minučių, sužibo žvakutės. Kieme uždegta 14 žvakučių, kuriomis prisimename ir pagerbiame žuvusius 1991 metų sausio 13-ąją.
Ramygalos lopšelio – darželio „Kiškučių“ ir „Kodėlčiulų“ grupės vaikams gruodžio 5 d. buvo organizuojamas edukacinis užsiėmimas – keramikos pamokos. Molio lipdymas - stiprina vaikų pojūčius ir emocinius ryšius. Gruodžio 5 d. vaikai buvo nuvykę į Ramygalos kultūros centrą ir kiekvienas iš molio lipdė sau po puodelį. Šis molio lipdymas ir visas jo procesas vaikams sukėlė puikias emocijas, tokias kaip džiaugsmą, smalsumo pojūtį bei mėgavimąsi procesu. Yra žinoma, kad molis – tai terapijos priemonė, o pats lipdymo procesas – minkyti, lipdyti, gadinti ir vėl iš naujo kurti suteikia gerą pojūtį. Pagaminti pačių rankomis puodeliai buvo iškaitinti ir paruošti naudojimui. Kiškučių ir Kodėlčiukų grupės vaikai skanavo įvarias vaistažolių arbatas iš savo pačių nulipdytų molinių puodelių ir lygino skirtingų vaistažolių spalvas, skonius ir kvapus. Tokie edukaciniai renginiai yra puiki galimybė ne tik prasmingai praleisti laiką, bet ir lavinanti savo įgūdžius, geriau pažinti save, bei išlaisvinti savo kūrybines mintis.
Ramygalos lopšelio-darželio „Gandriukas“ vaikai kalbos stebuklus atranda tradiciniais ir netradiciniais būdais: žaisdami kieme, grupės veiklose, logopedės pratybose, įvairiuose renginiuose, prevencinėse programose. Priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai dalyvavo respublikinio ilgalaikio projekto „Inovatyvūs bendravimo ir bendradarbiavimo būdai: vaikai – tėvai – mokytojai – specialistai“ viktorinoje „Žaidžiu žodžiu“. Dėkojame organizatoriams už atskleistą patirtį ir idėjas. Darželyje vyko renginys „Kalbos stebuklai“. Darželio darbuotojos padėjo vaikams atlikti logopedės parengtas užduotis: išgirsti pirmą žodžio garsą, pasakyti daugiaskiemenius žodžius, miklinti pirštus sagstant sagas, parinkti žodžiams raides R, L, surasti paveikslėliui tinkantį žodį, sugalvoti daugiareikšmį žodį... Šiuos metus išlydime ankstyvosios kalbos sutrikimų prevencijos veikla „Kas yra laimingos Kalėdos?“.
Gruodžio 8 dieną lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ vyko Kalėdinis aukcionas, kurio tikslas suvienyti bendruomenę prieš didžiąsias šventes, jaukiai praleisti laiką ir įsigyti nuostabių „prekių“, kurias darželio bendruomenės nariai atnešė į aukcioną. Direktorė Rūta Stankevičienė visus pasveikino artėjančių švenčių proga, bei priminė, kaip svarbu yra išlikti žmogiškais, dorais ir nuoširdžiais. Aukcioną pradėjo Ėriškių kultūros centro vokalinis ansamblis „Luminare“, kuris visus nustebino ne tik skambiomis dainomis, tačiau ir „parduota“ daina, taip prisidėdami prie aukciono. Renginį vedė charizmatiškas renginių vedėjas Valdemaras, kuris visus atvykusius išlydėjo plačiomis šypsenomis veiduose. Labai smagu, kad šiais metais pavyko surinkti 1197 €, kurie bus skirti lopšelio-darželio lauko edukacinėms erdvėms atnaujinti. Dėkojame renginio rėmėjams „Mažeikių mėsinei“, bei visiems, kurie prisidėjo prie šio renginio.
Ramygalos lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ Lapkričio 29 d. „Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupėms vaikams buvo pravesta linksma interaktyvi edukacija „Kas suvalgys lėčiau“, kurią vedė lektorius Artiomas Šabajevas. Užsiėmimo metu vaikai pildė savo lėkštę įvairiais maisto produktais ir aptarė jų naudingumą sveikatai. Ypatingai vaikams buvo akcentuojama ir pabrėžiama, kad labai svarbu yra dėmesingas - lėtas valgymas bei kramtymas. Lektorius paaiškino vaikams, kad valgant lėtai geriau jaučiamas skonio aromatas, maistas skrandyje geriau virškinasi. Tarp maisto ragavimo vyko trumpos fizinio aktyvumo pertraukėlės, kadangi gerai savijautai ypač svarbu yra fizinis aktyvumas. Tikime, kad ši edukacija padės permąstyti savo valgymo įpročius bei atsakingiau rinktis maisto valgymo racioną.
Lapkričio 15 d. „Kodėlčiukų“ grupės vaikai visus sukvietė į Rudenėlio šventę. Vaikai pasipuošę įvairiomis daržovių, vaisių, uogų kaukėmis dainavo daineles, deklamavo eilėraštukus, šoko ratelius taip dėkodami rudenėliui už gausų derlių.
Spalio 24 – lapkričio 5 dienomis „Gandriuko“ kiemas pasipuošė šviečiančiais moliūgais. Tai tampa darželio tradicija – prieš Vėlines sukurti daugiau šviesos, gerų emocijų. Visa bendruomenė įsitraukė į moliūgų skaptavimą: mokytojos, vaikučiai, tėveliai. Vieni moliūgai atėjusius pasitiko linksma šypsena, kiti rodė baisias grimasas. Ačiū visiems dalyvavusiems už Jūsų kūrybiškumą.
Siekiant formuoti teisingus burnos higienos įpročius bei motyvuoti vaikus valyti dantis, spalio 25 d. „Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupės vaikams Ramygalos lopšelyje – darželyje „Gandriukas” atvykusi burnos higienistė Greta Tarulienė pravedė užsiėmimą - „Vaikų dantų priežiūra“. Veiklos tikslas – formuoti teisingus burnos higienos įgūdžius bei motyvuoti vaikus valytis dantis. Higienistė pasakojo vaikams apie dantų priežiūrą, supažindino vaikus su dantų priežiūrai reikalingomis priemonėmis, tai kokia turi būti vaikų dantų pasta, dantų šepetukas. Buvo rodomos skaidrės, kokie yra sveiki ir nesveiki maisto produktai. Po to vyko praktinis užsiėmimas, kurio metu vaikai valgomaisiais dažais burnoje pakramtė „guminuką“ ir buvo vizualiai parodoma kieno dantukai nevalyti. Visa tai vaikams sukėlė sukėlė įspūdį ir nuostabą. Tikimės, kad ši veikla paskatins vaikus kruopščiau prižiūrėti dantukus. Sveiki dantys – ne tik graži šypsena, bet ir gera sveikata, todėl tinkama jų priežiūra turi tapti kasdieniniu įpročiu. Po užsiėmimo kiekvienas vaikas dovanų gavo apie dantukus emblemą ir obuolį.
Spalio 12 d. „Kodėlčiukų“ grupės vaikai lankėsi Panevežio teatre „Menas“. Žiūrėjo muzikinį spektaklį „Ten, kur gyvena spalvos“. Spektaklis apie linksmus žmogeliukus- Spalviukus. Jie kaip maži vaikai: žaidžia, išdykauja, draugauja ir patiria įvairių nuotykių. Spektaklio herojai moko draugauti, o nesipykti, kurti, o ne griauti. Vaikams labai patiko spektaklis. Jam pasibaigus vaikai sulaukė netikėtos dovanos - gavo po spalvinimo knygelę.
2022 m. spalio - 2023 m. gegužės mėn „Kodėlčiukų“ grupės vaikai dalyvauja projekte „Futboliukas“, kurį organizuoja Lietuvos futbolo federacija (LFF) kartu su Lietuvos masinio futbolo asociacija (MaFA). „Futboliukas“ – ilgalaikės masinio futbolo programos „Sugrąžinkime vaikus į stadionus“ projektas, skirtas ugdymo įstaigoms, turinčioms ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes. Programos tikslai ir uždaviniai: 1. Populiarinti futbolo žaidimą lauke ir uždarose ikimokyklinio ugdymo įstaigos patalpose bei populiarinti futbolą kaip sporto šaką visuomenėje; 2. Sporto mokyklų nelankančius vaikus sudominti sportu ir sveika gyvensena; 3. Suteikti galimybę vaikams žaisti futbolą ikimokyklinio ugdymo įstaigose; 4. Sudaryti palankias sąlygas vaikams ne tik ugdyti savo fizinius gebėjimus žaidžiant, bet ir skatinti smalsumą pažinti futbolą per kūrybinę pusę; 5. Pateikti futbolą kaip patrauklią ir veiksmingą ugdymo priemonę vaikams perteikiant žinias ir formuojant įgūdžius; 6. Skatinti glaudų bendradarbiavimą tarp švietimo įstaigų, vietos institucijų ir sporto organizacijų; 7. Padėti suartėti kaimyninėms bendruomenėms, paskatinti šeimas laiko skirti aktyvioms veikloms su savo vaikais.
„Kiškučių” ir „Drugelių” grupės mokytojos kartu su vaikučiais įsijungė į ilgalaikę programą „Žaidimas moko”. Programos tikslas - įvairių žaidimų, bei užduočių pagalba lavinti ikimokyklinio amžiaus vaikų pažinimo, komunikavimo, socialinę, meninę kompetencijas. Programos uždaviniai yra skatinti vaikus tyrinėti, mąstyti, atrasti, kurti, spręsti problemas, mokyti bendradarbiauti žaidimų pagalba. Lavinti akies-rankos koordinaciją, vaizduotę, regimąjį suvokimą, smulkiąją motoriką, orientaciją erdvėje ir laike. Naudojant kūrybinius bei rašto darbus, aktyvinti, plėsti ir tikslinti vaikų kalbą, lavinti pažintinius procesus (atmintį, dėmesį, mąstymą, suvokimą). Skatinti ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo pedagogus įvairinti ugdymo procesą, siekiant geresnės ugdymo kokybės. Programa bus vykdoma rugsėjo – gruodžio mėnesiais.
Iniciatyvos, prasidėjusios 2019 m., „Pasakų iššūkis“ koncepcija ir tikslas – skatinti žodinio kultūros paveldo – liaudies pasakos, kaip ugdymo ir ugdymosi kultūra priemonės, žinomumą, priminti jos svarbą šiuolaikinėje visuomenėje, didinant pagarbą protėvių paveldui ir kultūrų įvairovei. Iniciatyvos sumanytoja, „Pasakos augimui. Asmenybės ugdymo užsiėmimai" programų bei idėjos autorė Akvilė Sadauskienė. Jau ketvirtus metus vaikučiai mokytojų pakviečiami dalyvauti iniciatyvoje “Pasakų iššūkis 2022”. Iniciatyva vyks nuo rugsėjo 21 d. iki lapkričio 9 dienos. Iniciatyvos eiga: septynias savaites ugdytiniams bus skaitomi arba sekami rekomenduotų liaudies pasakų tekstai, kurie yra patalpinti knygelėje “Raudonasis obuolys” bei atliekamos veiklos, pagal parengtas metodines gaires.
Šiais metais toliau buvo vykdomas socializacijos projektas „Draugystė po Gandriuko sparnu“. Projekto komandą sudarė mokytojos Laura, Kristina, Laimutė ir Vilma. Gegužės mėnesį darželyje vyko projekto atidarymas: susikūrėme bendras projekto taisykles, dalyvavome kūrybinėse dirbtuvėse, iš įvairių gamtinių medžiagų aplikavome savo ir draugų portretus, kūrėme mandalas, žaidėme draugystės žaidimus, leidome muilo burbulus ir linksminomės. Gegužės pirmąją savaitę ,,Drugelių“ grupės vaikai vyko į Panevėžio r. Medikonių km. esantį ,,Alpakų ūkį“, kur turėjo galimybę susipažinti su ūkio šeimininke, išgirsti pasakojimą apie alpakų gyvenimą, ūkininkavimo pradžią ir pačių gyvūnų duodamą naudą žmogui. Vaikai savarankiškai vaikščiojo po ūkį, maitino alpakas, lamas, bei ožkas. Po linksmos edukacijos vaikai smagiai užkandžiavo šalia esančioje pavėsinėje, galėjo įsiamžinti foto sienelėje. Gegužės antrąją savaitę „Drugelių“ ir „Kiškučių“ grupių vaikai keliavo į Ramygalos kultūros centrą, kur užsidėję prijuostę, pasinėrę į muzikos garsus, pasiėmę paletę ir teptuką į rankas tapo tikrais tapytojais. Edukacijos vadovė su vaikais aptarė kas gi yra ta draugystė: kaip ji prasideda, kokie būtini mandagumo žodžiai, kaip ji vystosi ir ko reikia, kad draugystė tęstųsi dar ilgai... Šios veiklos atomazga – sužydęs „Draugystės sodas“, vaikai nutapę asmeninius paveikslus, būrėsi į vieną didelę komandą, kur labai kruopščiai ant vienos didelės drobės kūrė nuostabų draugystės sodą. Pagaminti meno kūriniai keliavo pas vaikus į namus, o didieji „Draugystės sodai“ puošia darželio sienas. Taip pat gegužės antrąją savaitę „Drugelių“ ir „Kiškučių“ grupių vaikai susėdę į didelį autobusą, keliavo į Panevėžio gamtos mokyklą. Ugdytiniai klausėsi edukacijos „Mano mažasis draugas“, kurios metu susipažino su „Gaspadinės“ ūkyje laikomais naminiais gyvuliais ir paukščiais, aptarė kokią naudą teikia gyvūnai žmonėms, išsiaiškino kaimo sodyboje gyvenančių gyvūnų pagrindinius asmeninius daiktus, jų paskirtį. Praktinėje veikloje vaikai susipažino su gamtos mokykloje gyvenančiais gyvūnais, aptarė jų guolių, namų pobūdį. Taip pat vaikai galėjo pamatyti, paliesti, kaip ir kuo lesinami, bei šeriami gamtos mokyklos augintiniai. Apsilankę gamtos mokykloje pamatėme, kiek daug pastangų reikia įdėti norint kiekvienu gyvūnėliu pasirūpinti, tad nusprendėme prisidėti ir mes. ,,Gandriuko“ darželyje vyko akcija ,,Padėkime beglobiams gyvūnams“, kurios metu buvo renkama parama Panevėžio Gyvūnų Draugijos gyventojams. Visa darželio bendruomenė prisidėjo prie paramos rinkimo. Priešmokyklinės grupės vaikai su mokytoja važiavo į Panevėžio r. esantį Kaimiškio kaimą, kur įsikūrę beglobiai šuniukai, kačiukai, kurie dar laukia savo šeimininkų. Vaikai pristatė lauktuves prieglaudos uodegiukams, susipažino su naujais draugais, stebėjo, kaip jie maitinami, kaip valomi voljerai. Nustebinę vienus keturkojus, sulaukėme kitų. Į darželį atvyko „Mano Bestas“ dresūros mokyklos mokiniai Abis ir Nuga, kurie parodė vaikučiams ką jie išmoko savo „mokykloje“. Vaikai liko sužavėti šuniukų žaismingumu, draugiškumu, paklusnumu, komandų vykdymu. Po ypatingo pasirodymo vaikai galėjo pasimėgauti keturkojų draugija, kartu nusifotografuoti. Gegužės trečią savaitę ,,Drugelių“ ir ,,Kiškučių“ grupių vaikai vyko į Panevėžio raj. Upytės tradicinių amatų rūmus, Linų muziejų, bei Čičinsko piliakalnį. Upytės tradicinių amatų rūmuose vaikai klausėsi „Apie bites ir bitininkus“ edukacijos, kurios metu sužinojo viską kaip ir nuo ko galima pradėti bitininkauti, kur bites laikyti ir kaip su jomis sugyventi. Vaikai turėjo galimybe pasigaminti bičių vaško, kvapnią žvakę, bei pamėginti lieti rankų darbo žvakes. Atsisveikinę vykome į šalia esantį Upytės Linų muziejų, kur muziejaus šeimininkė pristatė lino kelią. Vaikai turėjo galimybę patys minti, brukti, šukuoti linus, stebėti jo gamybos procesą. Kiek vėliau susipažinome su lino gaminiais, reikalingais įrankiais ir muziejaus istorija. Galiausiai vykome prie Čičinsko piliakalnio, kur skaniai užkandžiavome. Projektą pabaigėme džiaugsmingu renginiu į kurį atvyko šokių ,,Pound & Zumba” trenerė Audra ir krepšinio treneris Lukas. Renginio metu ne tik sportavome ir šokome, tačiau kartu su vaikais prisiminėme projekto taisykles, išvykas, patirtas emocijas. Visus prisiminimus nupiešėme, užrašėme ant medinių paukštelių, kuriuos kiek vėliau sutupdėme ant ,,Draugystės medžio“. Skambant muzikai ir ore skraidant muilo burbulams, vaikai smagiai leido laiką draugų rate, piešė kreidelėmis emocijas, mėgavosi vaišėmis. Šventės pabaigai vaikai išsirinko po vėjo malūnėlį, kuris jiems primins apie vykusi projektą.
Sveika mityba ir fizinis aktyvumas – ypač svarbūs sveikos gyvensenos komponentai, kurie turi susiformuoti jau vaikystėje. Mityba yra viena iš būtinų vaiko normalaus augimo, fizinio ir psichinio vystymosi sąlygų, o fizinis aktyvumas lemia vaiko organizmo harmoningą vystymąsi ir sveikatą. Todėl sveikos mitybos įpročių ugdymas bei fizinio aktyvumo skatinimas turi būti vykdomas ir šeimoje, ir ugdymo įstaigoje. Mitybos ir judėjimo įpročiai formuojami vaikystėje turi būti stiprinami kiekvienais metais. Todėl svarbu, kad būtent vaikai suprastų, kaip tarpusavyje yra susiję mityba, fizinis aktyvumas ir sveikata. Kovo – gegužės mėnesiais „Kiškučių“ grupės ugdytiniai kartu su savo mokytojomis dalyvavo ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų vaikų projekte - kūrybinių darbų parodoje „Noriu būti sveikas ir sportiškas“, kurį organizavo Klaipėdos r. Slengių mokyklos- daugiafunkcinis centras. Projekto tikslas ir uždaviniai: formuoti vaikų mitybos įpročius, atitinkančius sveikos mitybos principus, sportinius įpročius, plėsti vaikų supratimą apie sveikuosius gėrimus. Skatinti vaikus gaminti nesudėtingus, sveikatai naudingus gėrimus. Skatinti bendravimą ir bendradarbiavimą. Projekto dalyviai kiekvieną mėnesį turėjo įveikti po vieną užduotį. Kovo mėnesio tema – „Sveiko maisto piramidė“; balandžio mėn. – „Sveikuoliškas gėrimas“, gegužės mėn. – „Sportuoti sveika ir smagu“ Visos projekto metu gautos kūrybinių darbų nuotraukos ir receptai projekto pabaigoje buvo patalpinti į virtualią sveikuoliškų receptų knygą.
Vykdydami vaikų socializacijos projektą „Draugystė po Gandriuko sparnu“, „Kiškučių“ grupės vaikai su logopede, grupės mokytoja bei padėjėja, birželio 3 d. vyko į Krekenavos lopšelio-darželio „Sigutė“ renginį „Vaikystės spindulėlis“, skirtą tarptautinei vaikų gynimo dienai paminėti. Renginio vedėjos kvietė vaikus į Saulytės šalį, kurioje jie šoko ir dainavo. Po linksmos programos vaikai atliko smagias švietimo pagalbos specialisčių paruoštas užduotis, kurias įveikė keliaudami pagal žemėlapį. Renginio pabaigoje vaikai draugiškai dalinosi šventinį pyragą. Atsidėkodami už kvietimą ir nuotaikingą renginį, šventės šeimininkams padovanojome po vėjo malūnėlį, kuris pagavęs vėją skleis gerą nuotaiką, prisiminimus apie užsimezgusią draugystę. Taip pat padovanojome ir po draugystės paukštį, tarsi pažadą sugrįžti vieniems pas kitus. Diena buvo kupina gerų emocijų, puikios nuotaikos, linksmos muzikos ir draugystės.
Gegužės 19 d. visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Jolanta 4-5 grupės auklėtiniams pristatė edukatorę Rasą Jurevičienę – Buikienę. Viešnia vedė edukacinę pamokėlę „Apie medų ir bites“. Jos metu vaikai susipažino su avilio šeimininke - bičių motinėle ir mažąja darbininke bitute Gite. Edukatorė pasakojo kaip bitės surenka nektarą, kaip iš jo atsiranda medus, kokie yra bičių produktai, kuo jie naudingi sveikatai. Vaikai galėjo pažvelgti į aplinką „pro bitės akinius“, iš vaško „gamino" kamuoliukus, švilpynes ir kt., susipažino su įvairiais bitininko įrankiais ir aviliu. Vaikai atliko įdomias užduotėles bei gavo dovanų – medaus lauknešėlį.
Ramygalos lopšelio-darželio auklėtiniams fizinio ugdymo treneris Egidijus Marozas Ramygalos gimnazijos sporto salėje pravedė vaikams judrius žaidimus. Sportinio užsiėmimo metu vaikai pirmiausia su treneriu atliko rytinę mankštą bei lengvą apšilimą. Po to penkios vaikų komandos atliko žaidimų užduotis. Vaikai nestokojo gerų emocijų, entuziazmo, kiekvienas stengėsi prisidėti prie savo komandos pergalės. Renginio pabaigoje vaikai buvo paskatinti atminimo dovanėlėmis, pelnytais medaliais. Tokio pobūdžio užsiėmimai vaikams yra labai reikalingi. Juk fizinis aktyvumas – būtinas sveikos gyvensenos veiksnys. Sveika gyvensena stiprina ir tobulina organizmo rezervines galimybes, padeda žmogui išlikti sveikam, energingam žvaliam, ir gerina psichninę bei fizinę sveikatą.
Gegužės 20 dieną darželio vaikai sulaukė ypatingų svečių. „Mano Bestas“ dresūros mokyklos mokiniai Abis ir Nuga parodė vaikučiams ką jie išmoko savo „mokykloje“. Vaikai liko sužavėti šuniukų žaismingumu, draugiškumu, paklusnumu, komandų vykdymu.
Balandžio mėnesį darželyje vyko akcija ,,Padėkime beglobiams gyvūnams“, kurios metu buvo renkama parama Panevėžio Gyvūnų Draugijos gyventojams. Visa bendruomenė prisidėjo prie paramos rinkimo. Gegužės 3 dieną priešmokyklinės grupės vaikai su mokytoja važiavo į Kaimiškio kaimą, kur įsikūrę beglobiai šuniukai, kačiukai, kurie dar laukia savo šeimininkų. Vaikučiai susipažino su naujais draugais, stebėjo, kaip jie maitinami, kaip valomi voljerai. Draugijos vadovė Rūta dėkojo vaikučiams už apsilankymą, nuoširdžias šypsenas ir lauktuves prieglaudos uodegiukams.
Burnos sveikatos problemos yra paplitusios ir ypač tarp vaikų. Siekiant formuoti teisingus burnos higienos įpročius bei motyvuoti vaikus valyti dantis, gegužės 10 d. Ramygalos lopšelyje – darželyje „Gandriukas” atvykusi edukatorė Eglė Rakauskienė pravedė užsiėmimą „Švarūs dantukai-graži šypsenėlė“. Veiklos tikslas – formuoti teisingus burnos higienos įgūdžius bei motyvuoti vaikus valytis dantis. Eglė pasakojo vaikams apie dantų priežiūrą, supažindino vaikus su dantų priežiūrai reikalingomis priemonėmis, rodė skaidres, pasakojo kokie yra sveiki ir nesveiki maisto produktai. Po to visi aktyviai įsitraukė į praktinę veiklą, kurios metu aptarė ir dėliojo ant piešinių sveikus ir nesveikus maisto produktus, vardino, kurie maisto produktai stiprina organizmą. Vaikai pamatė per vaizdines priemones tikrą sugedusi ir sveiką dantį. Pasitelkus metodines priemones – dantų modelį ir šepetėlį, vaikai mokėsi taisyklingai valytis dantis. Atliko praktinį bandymą su pienu ir maisto likučiais, stebėdami kaip dantų pastą ir dantų šepetėlis nustumia maisto likučius. Tikimės, kad ši veikla paskatins vaikus kruopščiau prižiūrėti dantukus. Sveiki dantys – ne tik graži šypsena, bet ir gera sveikata, todėl tinkama jų priežiūra turi tapti kasdieniniu įpročiu. Po užsiėmimo kiekvienas vaikas dovanų gavo „Dantukų valimosi kalendorių“.
Minint pasaulinę švarių rankų dieną, Ramygalos lopšelyje-darželyje ,,Gandriukas“ sveikatos priežiūros specialistė kartu su darželio vaikais diskutavo ir aptarė, kodėl reikia plauti rankas, nuo ko siekiame apsisaugoti. Vaikai žiūrėjo skaidres, filmukus, prisiminė rankų plovimo taisykles. Smagi ir žaisminga diskusija vyko apie mikrobų žalą organizmui, kurios metu buvo įmintos mįslės apie švarias rankas ir jų naudą sveikatai. Vaikai suprato, kad norėdami būti švarūs ir sveiki, turi nuo mažų dienų įprasti plauti rankytes. Darželio auklėtiniams buvo išdalinti rankų plovimo atmintinės su muiliukais. Po to vaikams vyko praktinis užsiėmimas, kurio metu mokėsi įvairių rankų plovimo technikų. Likime sveiki ir atskingi!
2022 m. kovo 31 d. 9.30 val. nuotoliniu būdu vyko Panevėžio rajono priešmokyklinio amžiaus vaikų konkursas „Sukam sukam galveles“. Ramygalos lopšelį-darželį „Gandriukas“ atstovavo Kamilė, Urtė, Benas ir Matas. Vaikai bendravo su kitomis komandomis, atliko įvairias užduotis. Komanda suko galveles, mokėsi tartis, bendradarbiauti, dalintis,.. Smagu, kad laimėjo visos komandos. Konkurso dalyviai gavo dovanėlių ir padėkas.
„Kodėlčiukų“ ir „Kiškučių“ grupės vaikučiai kovo mėn. lankėsi Panevėžio robotikos centre "RoboLabas". Šiame centre kasdien renkasi nutrūktgalviai kūrėjai, kurie konstruoja ir programuoja robotus, žaisdami mokosi ir kūrybiškai sprendžia problemas. „Kodėlčiukų“ grupės vaikai užsiėmimo metu konstravo ir programavo mėnuleigį. Valio! Mėnuleigis pajudėjo! Smagu! „Kiškučių“ grupės vaikai užsiėmimo metu iš Lego kaladėlių konstravo dramblį, kuris, teisingai surinkus detales, sukiojo akis. Puiku! Pavyko! Kelionė buvo iš tiesų smagi, naudinga, interaktyvi.
Kovo 24 dieną įstaigoje šventėme „Gandriuko“ gimtadienį. Nuo pat ryto tvyrojo džiugi nuotaika, vaikai džiaugėsi šventiškai papuošta lauko estrada. Kiekviena grupė pasveikino darželį muzikiniu pasirodymu, vaišinosi šventiniais keksiukais. Linksmybės tęsėsi lauke, ugdytiniai šoko, dainavo, žaidė su balionais ir muilo burbulais.
Paukščiuko gimtinę lizdu vadini, Žuvytės gimtinė žaliam vandeny. Žvėrelį vilioja miškai ir kalva... Tau šneka gimtoji šalis LIETUVA. (Anzelmas Matutis) Kovo 9 dieną „Kodėlčiukų“ grupės ugdytiniai dalyvavo viktorinoje „Ką aš žinau apie Lietuvą“. Vaikai, pasidalinę į komandas, gilino žinias apie Lietuvos simbolius, gamtą, atliko loginio mąstymo užduotis. Pabaigoje, susumavus atsakymus, laimėjo draugystė.
Ramygalos lopšelyje – darželyje „Gandriukas“ š.m. vasario 22 d. edukatorė Rasa vaikams pravedė teorinį ir praktinį užsiėmimą traumų ir susižalojimų prevencijai „Man smagu, kad galiu draugui padėti.“ Atsižvelgdama į vaikų amžių, edukatorė vaikams pasakojo apie pavojus tykojančius namuose, lauke, kaip reikia elgtis, kad išvengti tokių sužalojimų. Vaikams buvo parodoma ir pristatoma praktiškai su medicininėmis priemonėmis (tvarščiais, pleistrais, ledo šalčiu), ką reikia pirmiausiai daryti ir kaip tinkamai elgtis susižeidus, nusibrozdinus kelius ar įsipjovus į pirštuką. Užsiėmimo pabaigoje vaikai vieni kitiems bandė atlikti tai, kas jiems buvo rodoma. Kiekvienas vaikas jautėsi svarbus ir smalsus viso užsiėmimo metu, nes ypatingai praktinėje užsiėmimo dalyje vaikams buvo labai įdomu.
„Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupių ugdytiniai dalyvavo tarptautiniame projekte „Kartu paskaitykime knygelę“. Tai projektas, kuris leido plačiau susipažinti su lietuvių vaikų rašytojos Evelinos Daciūtės kūryba. „Kodėlčiukų“ grupės vaikai kartu su mokytoja Diana skaitė E. Daciūtės knygeles: „Laimė yra lapė“, „Drambliai eina į svečius“ ir „Meškiai eina į mokyklą“. Aptarė jas, iliustravo, inscenizavo. Labiausiai patiko pasaka „Meškiai eina į mokyklą“. Juk ir „Kodėlčiukai“ rudenį keliaus į mokyklą, jiems taip pat, kaip ir meškučiams, yra truputį nedrąsu, neramu dėl įvairių dalykų. „Kiškučių“ grupės vaikai kartu su mokytoja Kristina skaitė E.Daciūtės kūrinį „Laimė yra Lapė“. Tai puikus kūrinėlis, mokantis dalintis, draugauti vieni su kitais. Vaikams labai patiko knygelės iliustracijos. Jie atkreipė dėmesį, kad dauguma iliustracijų yra oranžinės spalvos. Susidomėję klausėsi pasakojimo apie Povilo ir lapės draugystę. Vaikai įvardino - kas jiems yra laimė. Džiugu, kad kiekvienas įvardino ne tik mamą, tėtį, darželio draugus, žaislus ar kt., bet ir lapę, sakydami, kad norėtų turėti tokią draugę. Pasigamino po laputę iš popieriaus. Smagu buvo drauge su lapute vaišintis arbata ir bandele. Ir tikrai nebuvo gaila pusę bandelės atiduoti draugui ar lapei. „Kiškučių“ grupės ugdytiniai kartu su mokytoja Laimute skaitė E. Daciūtės kūrinį ,,Drambliai eina į svečius". Vaikams pasakojimas labai patiko. Perskaičius kūrinėlį jį aptarė, skaičiavo dramblius, aiškinosi kokie buvo drambliai. Vaikai vartydami knygelę bandė atpasakoti jos turinį. Prisiminė vaikų bibliotekoje matytą stovintį iš popieriaus pagamintą didelį dramblį. Dėliojo iš raidžių žodį, svėrė dramblius. Spalvino dramblių, beždžionių trafaretus. Po to smagiai inscenizavo patikusį kūrinėlį.
Lietuvos Valstybės atkūrimo (Vasario 16 d.) ir Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo (Kovo 11 d.) datoms paminėti darželyje organizuojama vaikų kūrybinių darbų paroda „Mano Tėvynė - Lietuva“. Vaikų sukurtos pilys puošia darželio vidines erdves.
Š.m. Vasario 3 d. Ramygalos lopšelyje darželis „Gandriukas” vaikams buvo organizuojamas edukacinis užsiėmimas „Viskas apie duoną”. Šio užsiėmimo tikslas - vaikus supažindinti kaip duonelė atkeliauja ant kiekveno jų stalo, bei paaiškinti pilno grūdo duonos naudą mūsų organizmui. Užsiėmimo metu vaikai sužinojo iš kokių grūdų yra kepama duona, kokios yra javų ir duonos rūšys. Net buvo palyginamoji analizė kokios spalvos, dydžio, skonio kviečio ir rugio užaugusio grūdas. Vaikai ragavo įvarias duonelės rūšys ir svarstė, kodėl viena duona yra balta, o kita juoda? Visuomenės sveikatos specialistė paaiškino, kokios sėklytės yra duonenėje, ką galime pagaminti iš duonos ir koks yra ilgas kelias, kol iškepta duona atkeliauja ant mūsų stalo. Užsiėmimo pabaigoje vaikai ragavo duonos riekutes su sviestu ir medumi. „Drugelių” grupės vaikams skaniausia buvo valgyti duoną su medumi. O „Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupės vaikams visgi skanesnė duona su sviestu.
Sausio 19 dieną „Kodėlčiukų“ grupės priešmokyklinukai vyko į Panevėžio kraštotyros muziejų. Pasaka turbūt pats suprantamiausias būdas vaikui padėti pažinti, suprasti jį supančią aplinką – gamtą. Sekant miško pasaką, vaikai susipažino su medžių sėklomis, mokėsi atskirti paukščių balsus, aiškinosi, kokius gyvūnus galime sutikti Lietuvos miškuose. O svarbiausia, atlikę tris užduotis, išlaisvinom karalaitę iš piktos raganos burtų.
Šiemet, kaip ir kasmet, dalyvaujame pilietinėje iniciatyvoje ,,Atmintis gyva, nes liudija“. Visose darželio grupėse ryte sužibo žvakutės, kuriomis prisimename ir pagerbiame žuvusius ir nukentėjusius 1991 metų sausio 13- ąją. Darželio ugdytiniai kartu su pedagogais prisiminė Laisvės, bei Tėvynės svarbą ir kodėl mums visiems yra svarbi ši data. Šiai dienai paminėti visi ruošėsi iš anksto. Visa darželio bendruomenė segėjo po neužmirštuolės žiedelį, o taip pat kiekvienas ugdytinis kūrė savo neužmirštuolę. Išėję į darželio kiemą kiekvienas vaikas „pasodino“ po neužmirštuolės žiedą, kaip atminties ir pagarbos ženklą.
Šių metų sausio 11 d. kvietėme prisijungti prie „AČIŪ“ akcijos Ramygalos lopšelio-darželio įstaigos bendruomenę ir taip paminėti Tarptautinę Ačiū dieną. Akcija siekiame atkreipti bendruomenės narių dėmesį į tai, kokią magišką galią turi padėkos žodžiai. Visą dieną mokytojos su vaikais kalbėjo ir daug diskutavo dėkingumo tema. Kai kurių grupių vaikai net sužinojo, kaip žodis „ačiū“ skamba italų, rusų, anglų ar kitomis kalbomis. Ugdytiniai spalvino, aplikavo, rašė, iš įvairių daiktų, gamtinės medžiagos dėliojo žodį „Ačiū“. Ugdymo įstaigos salėje buvo sukurti „AČIŪ stendai“. Kiekvienas vaikas galėjo pasakyti už ką ir kam nori šią akimirką padėkoti. Vaikai dėkojo visiems ką tik pažysta: mamai, tėčiui, broliui, sesei, draugams, mokytojoms, darželio darbuotojams, seneliui, močiutei, ir net paukšteliui. Šypsenomis ir žodeliu AČIŪ tėveliai, pedagogai, darbuotojai išreiškė dėkingumą vieni kitiems negailėdami AČIŪ… AČIŪ… už pagalbą, AČIŪ už gerumą, AČIŪ už nuoširdumą, AČIŪ už geranoriškumą, AČIŪ už skanų maistą, AČIŪ už įdomius renginius… AČIŪ praeiviui… „AČIŪ“ – tai mandagiausias žodisbet kokia pasaulio kalba. Gyvenkime nepamiršdami padėkoti vieni kitiems… AČIŪ, kad esate kartu su mumis!
Ramygalos lopšelyje - darželyje „Gandriukas“ sausio 6 d. vyko edukacinė pamoka mokytojoms. Svečiuose buvo BMK (biznio mašinų kompanijos) lektorius Andrius Manzurovas. „BMK skiria ypatingą dėmesį švietimui – mes domimės naujausiomis technologijų švietimo srityje tendencijomis, nuolat giliname savo žinias apie jau esamus sprendimus ir produktus“ teigia Andrius Manzurovas. Paskaitos metu lektorius priminė mokytojoms interaktyvios lentos naudojimo ypatumus. Vienos mokytojos prisiminė, kitos išgirdo daug naujos informacijos, įvairiausių triukų, kaip paprastai galime rašyti, kurti su interaktyvia lenta užduotis vaikams. Negana to, mokytojos gavo daug naudingos edukacinės medžiagos, kuri padės inovatyviai ugdyti vaikus. Tokios edukacinės pamokos mokytojoms yra ne tik puiki galimybė prasmingai praleisti laiką, bet ir puiki proga lavinti savo skaitmenines, bei inovacines žinias.
Ramygalos lopšelio-darželio „Gandriukas“ „Kiškučių“ grupės mokytojos Kristina Stankevičienė ir Laimutė Rasalskienė su savo ugdytiniais dalyvauja tarptautiniame eTwinning projekte „Žiemos laikotarpio atspindys mūsų aplinkoje“ „Reflection of the winter period in our environment“. Jo metu bus ugdomas vaikų kūrybiškumas, skatinama improvizuoti, eksperimentuoti, aktyviai dalyvauti renginiuose, būti aktyviems, savaip prisidėti prie tradicijų puoselėjimo. Pedagogai bus skatinami dalintis gerąja patirtimi, idėjomis, sukurti jaukią aplinką, kuri ugdytų aktyvų kalendorinių švenčių, tradicijų dalyvį. Projektas apims visas žiemos laikotarpiu esančias šventes: Advento laukimo laikotarpis, Šv. Kalėdos, Naujieji metai, Trys Karaliai, Sausio 13-oji, Valentino diena - vasario 14 d., Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena - vasario 16 d., Užgavėnės, Lietuvos valstybės atkūrimo diena - kovo 11 d. Dalyvaudami projekte pedagogai plėtos bendravimą ir bendradarbiavimą elektroninėje erdvėje, tobulins IKT naudojimo įgūdžius, dalinsis metodine medžiaga su kitais pedagogais. Ugdytiniai prisidės prie žiemos kalendorinių švenčių, jų tradicijų puoselėjimo, ugdys tautiškumą ir pilietiškumą, tobulins kūrybiškumo, meninės raiškos, socialinę ir emocinę kompetencijas.
Ramygalos lopšelyje – darželyje „Gandriukas“ gruodžio 15 d. vaikams buvo organizuojamas edukacinis užsiėmimas – keramikos pamokos. (molio lipdymas), kuris stiprina vaikų pojūčius ir emocijos ryšius. Į darželį atvyko Ramygalos kultūros centro parodų ir edukacijų kuratoriai Stanislava Šlevaitė ir direktorė Loreta Kubiliūnienė, kurios vaikams ir pravedė šį nepaprastai įdomų kūrybinį ir atpalaidavimą skatinantį užsiėmimą. Keramikos veiklos metu vaikai mokėsi ne tik lipdymo meno, bet ir lavino saviraišką, erdvinį mąstymą bei savo kūrybinį potencialą. Šis molio lipdymas ir visas jo procesas – vaikams sukėlė puikias emocijas, tokias kaip džiaugsmą, mėgavimąsi procesu tuo ką darai ir smalsumo pojūtį. Kaip ,žinoma, molis – tai terapijos priemonė, kuri sugeria neigiamas emocijas, o pats lipdymo procesas – minkyti, lipdyti, gadinti ir vėl iš naujo kurti suteikia gerą pojūtį. Tokie edukaciniai renginiai yra puiki galimybė ne tik prasmingai praleisti laiką, bet ir lavinanti savo įgūdžius, geriau pažinti save, bei išlaisvinti savo kūrybines mintis.
Lapkričio 25 dieną į darželį atkeliavo stebuklinga pasaka. „Kodėlčiukų“ grupės vaikučiai, kartu su muzikos mokytoja Aurelija, pakvietė į salę. Priešmokyklinukai vaidino muzikinę pasaką „Katytės lopšinė“. Pasalūnė Lapė pavogė iš Katytės lopšinę, bet viskas baigėsi laimingai – draugai padėjo susigrąžinti Katytei lopšinę. Po pasirodymo visi vaišinosi pyragu ir džiaugėsi, kad draugystė visada nugali.
Spalio 25 – lapkričio 5 dienomis „Gandriuko“ kiemas pasipuošė šviečiančiais moliūgais. Tai tampa darželio tradicija – trumpėjant dienos laikui sukurti daugiau šviesos, gerų emocijų. Visa bendruomenė įsitraukė į moliūgų skaptavimą: mokytojos, vaikučiai, tėveliai. Vieni moliūgai atėjusius pasitiko linksma šypsena, kiti rodė baisias grimasas. Dėkojame dalyvavusiems už jų kūrybiškumą.
Ir vėl darželis nerimsta... Šių metų spalio 29 dieną čia ūžė ir šėliojo Šiurpianakčio vaiduokliai. Priešmokyklinukų grupės vaikai siautėjo ir šventė visą dieną. Pasipuošę kaukėmis linksminosi, vaišinosi, mokėsi naujų Šiurpianakčio žaidimų, klausėsi ir patys kūrė pasakojimus. Labai dėkojame tėveliams už gražią iniciatyvą ir pasiūlytą idėją sukuriant vaikams smagią šventę.
Lietingas oras labai tinka susitikimui su knyga, todėl lietingą spalio trečiadienį „Kodėlčiukų“ grupės vaikučiai iškeliavo į svečius pas knygeles. Bibliotekininkė Audra supažindino su poetės Ramutės Skučaitės poezija. Jai šįmet sukanka 90 metų. Vaikai pasimokė ketureilį apie rudenį, rašė savo vardo pirmąją raidę, puošė skirtuką knygai. Iš bibliotekos parsinešė dvi knygeles, kurias skaitėme prieš pietų miegelį. Džiaugiamės, kad tęsiasi graži draugystė su KNYGA.
Š.m. spalio 14 d. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė „Kiškučių“ grupės vaikams pravedė edukacinį - pažinimo renginį apie vaistažoles bei jų gydomąsias savybes. Vaikams papasakojo, kurį metų laiką yra renkamos pagrindinės vaistažolės, kaip jos ruošiamos ir naudojamos. Vaikai sužinojo, kokią arbatą rinktis peršalus, kurių arbatų pagalba slopinti gerklės ar pilvo skausmų negalavimus. Kiškučių grupės vaikai skanavo įvairias vaistažolių arbatas, lygino skirtingų vaistažolių spalvas, skonį ir kvapą. Taipogi lavino skonį pakramtę kmyno sėklytę, ragavo aviečių uogas ir skanavo aviečių uogienę. Dauguma vaikų džiaugėsi gaminimo procesu ir mėgavosi pagamintos arbatos skoniu.
Dalyvaudami socializacijos projekte „Kodėlčiukų“ ir „Kiškučių“ grupių ugdytiniai kartu su mokytojomis lankėsi Ramygalos kultūros centre ir dalyvavo edukacinėje veikloje „Spalvotas ruduo“. Centro darbuotoja Stanislava mokė vaikučius tapyti ant drobės. Vaikai, skambant muzikai, leidosi į kūrybą: maišė spalvas, ieškojo naujų atspalvių, tapė bendrą grupės darbą ir kiekvienas po mažesnį - individualiai. Vaikai, grįžę į grupes, džiaugėsi savo darbeliais, pasakojo, kokias spalvas maišė, rinko „spalvočiausią“ rudenį. Projekto uždarymui, vaikai leidosi į kelionę autobusu – vyko į Panevėžio lėlių vežimo teatrą žiūrėti spektaklio „Su sraige aplink pasaulį“. Keliaudami kartu su sraige ir jos palydovu žiogu, patyrėme naujų pojūčių ir nuotykių: trumpam stabtelėję ir apsidairę aplink, pamatėme, išgirdome ir pajautėme grožį, esantį šalia, o įsiklausę į save, pamatėme tai, ko nematome akimis.
Š.m. rugsėjo 29 dieną į Ramygalos lopšelį - darželį „Gandriukas“ atvyko Tiftopedagogė Audra Petronaitytė, kuri vaikams papasakojo apie akis ir kaip reikia jas saugoti. „Kodėlčiukų“ ir „Drugelių“ grupės vaikai turėjo galimybę ne tik įsivaizduoti, bet ir pajusti kaip jaučiasi neregiai. Vaikai buvo supažindinti su Brailio rašomąja mašinėle, kiekvienas pabandė parašyti savo vardo pirmąją raidę brailio raštu. Mažiejį užsidėję įvairius akinius, skirtingai liejančius vaizdą, bandė atlikti įvairias užduotis. Edukacinio užsiėmimo metu specialiųjų akinių pagalbą vaikai susipažino su neregių pasauliu, turėjo galimybę palaikyti neregio lazdelę. Darželinukai buvo labai žingeidūs, domėjosi dar nepažintais dalykais. Ir suprato, kad turi didžiausią dovaną - matyti šį spalvingą pasaulį.
Rugsėjo 17/27 d. gražus ir saulėtas rudens rytas „Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupės vaikus viliojo į lauką. Fizinio ugdymo treneris Egidijus Marozas pravedė vaikams aktyvią treniruotę. Šios veiklos šūkis vadinosi „Sportuoju-augu sveikas“. Sportinio užsiėmimo metu vaikai pirmiausia su treneriu atliko rytinę mankštą bei lengvą apšilimą. Vėliau dalyvavo surengtose estafėtėse. Po atliktų rungčių kieme mūsų darželio vaikai skubėjo į Ramygalos gimnazijos stadioną. Treneris Egidijus pakvietė mažuosius į pirmąją futbolo treniruotę, kuri vaikams sukėlė daug gerų emocijų ir entuziazmo. Tokio pobūdžio užsiėmimai vaikams yra labai reikalingi. Juk fizinis aktyvumas – būtinas sveikos gyvensenos veiksnys. Sveika gyvensena stiprina ir tobulina organizmo rezervines galimybes, padeda žmogui išlikti sveikam, energingam žvaliam ir gerina psichninę bei fizinę sveikatą.
Panevėžio raj. Ramygalos lopšelio – darželio „Gandriukas” ikimokyklinio ugdymo mokytojos Kristina Stankevičienė ir Laimutė Rasalskienė jau trečius metus su savo ugdytiniais dalyvauja „Pasakos augimui. Asmenybės ugdymo užsiėmimai" iniciatyvoje „Pasakų iššūkis 2021", kuri vykta rugsėjo 21 – lapkričio 9 dienomis. Iniciatyvos autorė ir vadovė Akvilė Sadauskienė. „Pasakų iššūkis“ koncepcija ir tikslas – skatinti žodinio kultūros paveldo – liaudies pasakos, kaip ugdymo ir ugdymosi kultūros priemonės, žinomumą, priminti jos svarbą šiuolaikinėje visuomenėje, didinant pagarbą protėvių paveldui ir kultūrų įvairovei.
2021 m. Ramygalos lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ įgyvendinamas vaikų sveikatos saugojimo ir stiprinimo projektas „Stiprėkime su Gandriuku“. Ši projektinė veiklą darželyje vyksta jau 5 metus. Rugsėjo 17d. vyko tradicija tapęs visuotinis darželio bendruomenės sportinis renginys. Šventė buvo skirta visiems darželio vaikams ir jų tėvams. Renginio tikslas – skatinti visus aktyviai judėti, sportuoti ir džiaugtis aktyviu gyvenimu būdu. Sporto renginį atidarė Ramygalos lopšelio-darželio „Gandriukas“ direktorė Rūta Stankevičienė. Tradiciškai susirinkę sportininkai bėgo ratą aplink darželį, o vėliau visus į šokių mankštą kvietė „Zumbos ir Pound“ trenerė Audra Petronaitytė. Į sporto šventę taip pat atvyko Aukštaitijos krepšinio mokyklos treneris Lukas Neimontas, kuris vaikus mokė žaisti krepšinį ir išdavė visiems paslaptį, kaip visada pataikyti kamuolį į lanką. Darželio lauko grupėse taip pat vyko individualios sportinės vaikų ir tėvelių rungtys, po kurių buvo garbingi apdovanojimai. Po intensyvios sportinės dienos visus jėgas atgauti kvietė visuomenės sveikatos biuro specialistė Jolanta Grakauskienė, kuri pasitelkusi į pagalbą virtuvės darbuotojas, visiems svečiams paruošė sveiką grikių košę, šiltą arbatą ir gausybę sveikuoliškų užkandžių. Viso renginio metu jautėsi džiugi, linksma dalyvių nuotaika, visi aktyviai įsitraukė į sportines veiklas ir buvo nusiteikę sportuoti.
Šių metų rugsėjo 22 dienos rytą darželio „Kodėlčiukų“ ir “Kiškučių” grupių vaikų veidelius puošė šypsenos, nes darželyje juos aplankė Lietuvos policijos bičiulis Amsis. Veiklos metu vaikučiai ne tik mokėsi saugaus eismo taisyklių, bet ir žiūrėjo edukacinius filmukus, atsakinėjo į pareigūnės klausimus, diskutavo apie pavojingas situacijas ir nusikalstamą elgesį. Pasirodęs Lietuvos policijos simbolis Amsius atnešė darželinukams gerą nuotaiką, parodė dėmesį kiekvienam, kartu nusifotografavo ir apdovanojo vaikus ne tik puikiuomis nuotaikomis, bet ir įdomiomis spalvinimo knygelėmis, kurias grįžę į savo grupes vaikučiai smagiai spalvino, aptarinėjo paveiksliukus jose ir dalinosi pastebėjimais bei gražiais prisiminimais apie renginį.
Šių metų rugsėjo 15 dienos saulėtą rytą darželio priešmokyklinės „Kodėlčiukų“ grupės vaikai geltonu mokykliniu autobusiuku vyko į Krekenavos regioninį parką. Juos pasikvietė susipažinti ir pabendrauti Krekenavos lopšelio-darželio „Sigutė“ priešmokyklinės „Pelėdžiukų“ grupės auklėtiniai, kurie taip pat dalyvauja sozializacijos projekte. Nuvykę smalsavome ir tyrinėjome ekspoziciją lankytojų centre, linksmai laiką leidome pojūčių parke. Šypsenos veidelius puošė išbandant sūpynes-laivelius, lakstant takeliais, kopiant, lipant, grojant, ritinėjantis, net basomis lakstant pojūčių takeliu. Sukaupę visą drąsą užlipome ir į apžvalgos bokštą apsižvalgyti po rudenėjančias Krekenavos apylinkes. Susipažinę su aplinka pasistiprinome smagiame piknike, kur netrūko ne tik įvairiausių užkandukų, bet ir linksmo juoko. Pasistiprinę atsisveikinome su naujais draugais ir keliavome atgal į savo darželį. Pavargome, bet buvome laimingi ir kupini pačių geriausų įspūdžių.
Rugsėjo 10 d. Ramygalos lopšelio-darželio „Gandriukas“, „Ežiukų“, „Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupės vaikai dalyvavo praktinėje - edukacinėje programoje „Daržoviukai“. Užsiėmimo metu vaikai klausėsi įdomių faktų, patarimų apie daržoves, taip pat buvo rodomas spektaklis pavadinimu „Iš puodo“. Išragavę daug daržovių ir atsigėrę arbatų, vaikai davė pažadą sau, stengtis daržovių valgyti kuo daugiau, bei gerti vaistažolių arbatas. Ir kad nesveiko maisto tokie kaip bulvių traškučiai, limonadai, kuo rečiau atsirastų kiekvieno pirkinių krepšyje.
Graži draugystė suteikia vaikams pilnavertiškumo jausmą, pasitikėjimą, artumą, supratimą. Turėti tikrą draugą – didelis džiaugsmas, o pati draugystė padeda vaikams augti, bręsti, atrasti pasaulį, atskleisti save, po truputį pažinti savo emocijas bei jausmus. Smagiai leisti laiką su draugais, dalintis savo mažomis paslaptimis, patirtimis ir, žinoma, žaislais yra jų aplinkos pažinimo, pasaulio „palietimo“ pradžia. Šiuo vaikų ankstyvojo amžiaus laikotarpiu mažyliams pati smagiausia veikla yra tyrinėjimas, nes jausmas „Aš viską galiu padaryti pats“ yra pats geriausiais jų emocinio augimo rodiklis. Vadinasi, žaisdami kartu su draugais vaikai mokosi kaip gyventi šiame pasaulyje. Ramygalos darželio vaikučiai taip pat paminėjo draugystės dieną mėgaudamiesi ledais ir pačių, savarankiškai pašildytais zefyrais. Ugdytiniai mėgaudamiesi šoko pagal muziką, pūtė muilo burbulus, balionus, aktyviai žaidė. Vaikai savo mintis, emocijas galėjo išreikšti tapydami lauke tarp medžių su įvairia technika. Smagiai ir draugiškai praleidę laiką, vaikai atsisveikino iki rugsėjo 1-osios.
2021m. birželio 16d. „Drugelių" ir „Kiškučių" grupių vaikučiai iškylavo Ramygalos m. Lietuvos tūkstantmečio ąžuolyne ir parke. Įgyvendino mini projektą „Saugok gamtą - pakelk šiukšlę". Surinko šiukšles, kurias surado parke. Taip pagelbėjo mus supančiai gamtai.
Šiais metais toliau vykdomas socializacijos projektas „Draugystė po gandriuko sparnu“. Birželio 1dieną vyko projekto atidarymas: vaikai žaidė draugystės žaidimus, pūtė muilo burbulus, lankstė iš popieriaus spalvotus lėktuvėlius, susikūrė bendras taisykles, kurių laikysis. Birželio 8 dieną Ramygalos senajame malūne dalyvavome edukacinėje programoje „Grūdo virsmas“. Vaikai turėjo galimybę susipažinti su malūnininko profesija, apžiūrėti, kokius įrankius, darbo priemones naudoja malūne, domėjosi savo krašto istorija. Į darželį vaikai grįžo pilni įspūdžių ir nešini malūne iškeptomis bandelėmis.
„Drugelių" grupės vaikučiai drauge su mokytojomis Laimute Rasalskiene ir Kristina Stankevičiene 2021 m. vasario-kovo mėnesiais dalyvavo eTwinning pilietiškumo ir kūrybiškumo ugdymo projekte "Švęskime Lietuvą". Džiaugiamės puikiu lietuviškiausiu projektu, nuveiktais darbais (kiekvieną savaitę - vis kita veikla-tema). Dalinamės bendra projekto dalyvių darbų knygele, į kurią įdėjome tik po keletą darbų. Bendra projekto dalyvių darbų knygelė
Pavasaris – vienas iš džiaugsmingiausių metų laikų, kai mus džiugina vis šilčiau spiginanti saulutė, žaliuojantys medžiai bei ilgėjančios dienos. Nors pati didžiausia ir labiausiai laukiama pavasario šventė yra Velykos, nereikėtų pamiršti ir kitos, ne mažiau nuotaikingos šventės – Atvelykio, kuri liaudyje dar yra vadinama mažosiomis arba vaikų Velykėlėmis. Šventės tradicijos itin artimos pačioms Velykoms: vėl yra marginami ir ridenami margučiai.
Darželyje buvo paskelbta akcija „Jūs man margutis – aš Jums knygutę“. Akcijos rėmėjas „Švieskime vaikus“ labdaros ir paramos fondas, kuris kiekvienam darželio ugdytiniui dovanojo Rasos Lazauskaitės knygą „Dviese bijoti drąsiau“.
Vaikai uoliai ėmė marginti margučius įvairiausiais Lietuvių liaudies tradiciniais raštais. Surinkus visus vaikų margučius ir sujungus į vieną, darželyje sukūrėme didžiausią Velykėlių margutį.
Kovo 20 d. - Pasaulinė Žemės diena – viena svarbiausių ir gražiausių aplinkosaugos švenčių, kuri suvienija visus žmones bendram rūpesčiui dėl mūsų visų namų. Viso pasaulio žmonės išreiškia norą išsaugoti tai, kas visiems mums svarbiausia: švarų orą, vandenį, dirvožemį, gyvąją gamtą. Kovo 22 d. darželyje minėjome Pasaulinę Žemės ir Vandens dieną. Nuo ankstyvo ryto vaikučius pasitiko darželyje įrengtos įvairiausių vabaliukų karalystės, laiptinėje girdimi gamtos garsai. Veiklų metu vaikai žiūrėjo įv. mokomuosius filmukus apie gamtos ir vandens saugojimo svarbą, grožėjosi žemės vaizdais, kalbėjosi, kaip gali apsaugoti žemę, mokėsi rūšiuoti šiukšles, deklamavo eilėraščius žemei. Savo kurtais darbeliais vaikai pasveikino žemę, dėkojo jai už gyvūniją, augaliją, lietutį, vėjelį ir kt., pasižadėjo saugoti tai, ką sukūrė gamta. Galbūt, kai suprasime savo gyvenimą įtakojančius ypatumus, išmoksime ir visų bendriems namams – žemei- būti atidesni? Juk kas naudinga mums, naudinga ir jai, o kas kenkia mums, neišvengiamai kenkia ir žemei. Ir viskas priklauso tik nuo mūsų pačių.
„Kiškučių“ grupės vaikučiai laukdami Velykų pasigamino Oliziukus: Adomo tėtis parūpino pjuvenų ir žolės sėklų. Mums beliko tik pamiklinti rankeles ir išlaisvinti vaizduotę.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Ramygalos lopšelyje – darželyje „Gandriukas“ vaikams ir „Drugelių“ grupės mažiesiems pravedė edukacinio pobūdžio pamoką apie dantų priežiūrą ir higieną. Mažyliams pasakojo kaip taisyklingai ir kiek kartų per dieną reikia valytis dantukus, kokius maisto produktus rinktis, kad dantukai būtų stiprūs, gražūs ir balti. Mažiesiems nurodė, kokį dantų šepetėlį ir kokią dantų pastą rekomenduotina rinktis. Pamokėlės pradžioje vyko aktyvi, įdomi diskusija, kurioje noriai ir aktyviai dalyvavo vaikai. Susidomėję ir smalsumo apimti vaikai žiūrėjo į rodomas skaidres apie rūgščių poveikį dantų emaliui, kuriose buvo pateikta, kokį poveikį dantims ir jų emaliui turi rūgštys, nekokybiškas maistas, limonadas. Po teorinės dalies, pasitelkus metodines priemones – dantų modelį „Drakoniuką“ ir šepetėlį, sekė praktinis užsiėmimas. Vaikai stebėjo „Drakoniuką“, kurio pagalbą sveikatos specialistė demonstravo taisyklingą dantukų valymo techniką. Klausantis nuotaikingos dainelės apie dantukus, kiekvienas turėjo galimybę ir pats pamėginti juos valyti. Tikimės, kad šis edukacinis užsiėmimas paskatins vaikus kruopščiau ir atsakingiau prižiūrėti savo dantukus. Sveikatos priežiūros specialistė burnos higienos įgūdžių formavimą tęs ir toliau.
Dėl Covid-19 pandemijos vis dažniau savo laiką leidžiame namuose, vieni. Dažnai net nesusimąstome, kad visai šalia mūsų gyvena vieniši žmonės, kuriems šis metas ypatingai sunkus. Ramygalos lopšelio-darželio „Gandriukas“ ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojos neliko abejingos ir prisijungė prie socialinės gerumo akcijos „Jūs ne vieni“, įstaigos languose iškabino tris širdeles (geltona, žalia, raudona). Trispalvė - simbolizuoja mūsų visų vienybę ir pilietiškumą. Širdelė - simbolizuoja mūsų neabejingumą šalia gyvenantiems vienišiems žmonėms.
Ramygalos lopšelio – darželio „Gandriukas“ „Drugelių“ grupės mokytojos Kristina Stankevičienė ir Laimutė Rasalskienė su savo ugdytiniais vasario – kovo mėn. dalyvauja eTwinning pilietiškumo ir kūrybiškumo projekte „Švęskime Lietuvą“. Tikslas - stiprinti ugdytinių tautinio tapatumo, bendrumo su aplinka jausmą. Projektas skirtas įtraukti Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigas į „Vasario 16-osios“ ir „Kovo 11-osios“ minėjimų ciklą. Šiuo projektu siekiama įtraukti ugdytinius į patyriminį pilietiškumo ir kūrybiškumo mokymosi procesą, atliekant įvairias veiklas, kurių metu ugdytiniai plėtos savo kūrybines, pažintines galias, ugdysis gebėjimą bendrauti ir bendradarbiauti, puoselės pagarbą ir pasididžiavimo jausmą Tėvyne.
Spalio 23d. „Kiškučių“ grupės vaikučiai vyko pas Adomo senelį, kuris dirba ugniagesiu Ramygalos ugniagesių komandos skyriuje. Ugniagesys Albinas papasakojo vaikams apie ugniagesio profesiją, jų kasdienį darbą, aprangą, kuri reikalinga gaisro metu. Parodė gaisrinės automobilį, kuriame daug įvairios įrangos reikalingos gaisrams gesinti ir leido jame pasėdėti. Vaikai sužinojo, kad ugniagesiai gesina ne tik degančius namus, bet ir miškus, pievas, gelbėja per automobilių avarijas prispaustus žmones ar gelbsti skęstančiuosius. Vaikai atsidėkodami už įdomią ekskursiją dovanojo ugniagesiams savo nupieštus gaisrinės automobilius ir pažadėjo saugiai elgtis su ugnimi, prie vandens, būti atsakingais už save ir šalia esantį.
Šiltą spalio 7-osios rytą „Kiškučių“ grupės vaikučiai, vykdydami socializacijos projektą, vyko į Upytės tradicinių amatų centrą, kur susipažino su senaisiais lietuvių amatais, dalyvavo edukacinėje programoje „Molio draugystė“, stebėjo puodų žiedimą iš molio, patys lipdė dubenėlį, puošė įvairiais raštais, apžiūrėjo senovinį svirną ir jame esančią ekspoziciją. Vaikai užsuko į Stultiškių vėjo malūną, kur sužinojo, koks yra duonutės kelias nuo grūdo iki kepalėlio. Į darželį visi grįžo pilni gerų emocijų. Vaikai labai laukia, kada galės atsiimti jau „iškeptus“ savo dubenėlius.
Panevėžio r. Ramygalos lopšelis-darželis „Gandriukas“ “Drugelių” ir “Kiškučių” grupių ugdytiniai ir mokytojos Laimutė Rasalskienė, Kristina Sstankevičienė, Diana Rankelienė ir Arnė Budavičienė 2020 – 2021 m. m. dalyvauja ilgalaikėje respublikinėje prevencinėje programoje „Žaidimai moko”. Šios programos tikslas – ikimokyklinio amžiaus vaikų įvairių kompetencijų ugdymas, panaudojant žaidimą, patyriminį ugdymą ir psichomotorinę veiklą.
Panevėžio raj. Ramygalos lopšelio – darželio „Gandriukas” „Drugelių“ grupės ugdytiniai kartu su mokytojomis Kristina Stankevičiene ir Laimute Rasalskiene dalyvauja „Pasakos augimui. Asmenybės ugdymo užsiėmimai" iniciatyvoje „Pasakų iššūkis 2020", organizatorius Akvilė Sadauskienė. Tikslas - populiarinti pasaką, kaip ugdymo priemonę, siekiant vaikus sudominti pasakomis bei įtraukti į pasakų skaitymo procesą tėvų bendruomenę.
Vykdydami socializacijos projektą, „Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupių vaikučiai kartu su mokytojomis rugsėjo 25 d. vyko į Pašilių stumbryną dalyvauti renginyje ir susitikti su socialiniais partneriais – Krekenavos lopšelio-darželio „Sigutė“ vaikais. Vaikučiai pasikeitė dovanėlėmis, simbolizuojančiomis draugystę. Kartu su Pepe žaidė žaidimus, gamino iš vaisių ir daržovių stumbrams tortą, rinko stumbriukams vardus. Pasivaikščioję po stumbryno teritoriją ir apžiūrėję ekspoziciją, susipažino su paukščiais, ropliais ir kitais gyvūnais, kurie gyvena mūsų miškuose. Į darželį grįžome ne tik pilni gerų emocijų, bet ir praplėtę žinias apie mus supančią aplinką.
Rugsėjo 23 d. „Drugelių“ grupės vaikučiai ir jų tėveliai vyko į Panevėžio r. Medikonių kaime esantį alpakų ūkį. Mus pasitiko ūkio šeimininkė Renata Meleškienė, kuri papasakojo iš kur atkeliavo alpakos, kuo jas maitina, kada kerpa ir kam naudojama alpakų vilna. Vaikai maitino alpakas iš savo delniukų, jas glostė, džiaugėsi švelnia ir minkšta jų vilna. Pabendravus su alpakomis visi rikiavomės į sportines varžybas „Stiprėkime su gandriuku“. Vaikučiai su tėveliais puikiai įveikė nuotaikingas sportines užduotis: neleido kamuoliukui pabėgti nuo parašiuto, vaikai po parašiutu slėpė tėvelius, tėveliai-vaikučius. Daug energijos pareikalavo bėgimo rungtis su karučiais ir šokinėjimas su maišu. Po aktyvaus sporto visi rinkomės prie vaišių stalo pasistiprinti ir pasidalinti įspūdžiais. Visiems dalyviams įteiktos padėkos, šokoladiniai medaliai, pieštukai, o aktyviausiems dalyviams – 1-2-3 vietų medaliai. Visi grįžome į darželį šiek tiek pavargę, bet puikios nuotaikos.
„Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupių ugdytiniai dalyvauja socializacijos projekte „Draugystė po Gandriuko sparnu“. Šių grupių vaikučiai rugsėjo 10 ir 18 dienomis dalyvavo Ramygalos kultūros centre edukacinėje programoje „Draugystės spindulėlis“: lipdė iš molio draugystės gėles, šoko draugystės šokį, sužinojo, kaip sveikinasi kitų šalių žmonės.
Šių metų rugsėjo 15 dieną darželio kieme girdėjosi vaikų ir suaugusiųjų juokas. Čia vyko sportinis renginys bendruomenei pagal projektą „Stiprėkime su Gandriuku“. Jį vedė „Kiškučių“ grupės mokytojos savo grupės vaikams ir jų tėveliams. Renginio metu vyko estafetės, virvės traukimo ir kitos rungtys. Po sportinių pramogų visi vaišinosi visuomenės sveikatos biuro specialistės paruoštomis sveikuoliškomis vaišėmis.
Birželio 18 d. nuotoliniu būdu vyko viktorina „Sukam sukam galveles“. Dalyvavo aštuonios Panevėžio r. priešmokyklinio amžiaus vaikų komandos. Mūsų „Gandriuko“ komanda: Dominyka, Marina, Kajus, Jaunius. Jiems buvo įdomu bendrauti neįprastu būdu. Su užduotimis susidorojo lengvai, nes visi tarėsi, padėjo vieni kitiems. Visą grupę pradžiugino dovanos, kuriomis komanda dalinsis su visais draugais. Dėkojame už renginį Dembavos lopšelio-darželio „Smalsutis“ darbuotojų komandai.
Tarptautinės vaikų gynimo dienos šventės „Vaikystė ant drugelio sparnų“ Ramygalos lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ akimirkos.
Kovo 6 d. “Kodėlčiukų” grupės ugdytiniai vyko į Ramygalos Senąjį malūną. Dalyvavavo edukacinėje programoje “Grūdo virsmas”, kurios metu kepė bandeles, pasivaikščiojo po malūną. Nuoširdžiai dėkojame malūno šeimininkams Vitalijai ir Jonui Plučiams už įdomią veiklą vaikams.
Projekto tikslas – sužinoti iš kur atsiranda viščiukas. Projektas mūsų darželyje vyko nuo vasario 24 iki kovo 6 dienos. Vaikai kiekvieną dieną patyrė neišdildomų įspūdžių – stebėjo, kaip skyla kiaušinis ir iš jo išsirita mažutis, silpnas viščiukas. Kiekvieną dieną grupės vaikučiai kartu su mokytojomis ir tėveliais stebėjo viščiukų augimo procesą. Kiekvienas ugdytinis stengėsi pamatyti jau susiformavusio paukštelio išsilukštenimą iš kiaušinio, išsiritusio mažylio pastangas išdžiūti, sušilti ir gyventi. Paaugusius viščiukus vaikai mokė lesti, gerti. Glostė ir mylavo savo naujuosius augintinius. Edukacinių plakatų pagalba susipažino su vištos gyvenimo ciklu, viščiuko ir ančiuko kūno dalių pavadinimais. Mokytojos atvežtų priemonių pagalba suteikė ugdytiniams naujų žinių apie gyvąją gamtą. Šis projektas – tai dvi savaitės neišdildomų įspūdžių mažų pūkuotų kamuoliukų draugijoje!
„Ežiukų” grupės vaikučius aplankė lopšelio-darželio sveikatos priežiūros specialistė Jolanta Grakauskienė. Ji ugdytiniams papasakojo, ką reikia valgyti, kad augtume sveiki ir stiprūs.
„Drugelių“ grupės mokytojos Diana ir Arnė įsijungė į projekto „Žaidimai moko“ popietę „Trumpi žaidimai“. Šios žaidybinės veiklos kviečia vaikus tyrinėti, kurti, išbandyti įvairias veiklos sritis. Jie lavina kūrybiškumą, palaiko gerą nuotaiką lietingais sausio orais. Štai keletas akimirkų iš žaidybinių veiklų...
Sausio 24d. „Drugelių“ grupės vaikučiai apsilankė Ramygalos miesto bibliotekoje. Vaikai susipažino su bibliotekininke Audrone. Ji papasakojo apie knygeles, supažindino su lapiuku Pūkiu. Vaikučiai klausėsi pasakos apie karalių Pūkį, o vėliau patys gaminosi karūnas ir tapo karaliais. Ačiū bibliotekininkei Audronei.
Šių metų sausio 21 dieną Ramygalos l/d „Gandriukas“ vyko kvalifikacijos tobulinimo programos renginys „Jaunų pedagogų, dirbančių iki 5 m., patirtys“, kuriame savo pranešimus skaitė darželio ikimokyklinio ugdymo mokytojos Arnė Budavičienė, Raimonda Buoželė, Kristina Stankevičienė bei kolegė iš Krekenavos l/d „Sigutė“ Giedrė Lindautaitė. Renginio metu buvo dalinamasi darbo patirtimi, įgytomis žiniomis ir kompetencijomis, kurios leidžia paįvairinti ugdymo turinį, paskatinti vaikų susidomėjimą bei smalsumą, puoselėti vertybes bei diegti naujoves mokymo/si procese, išnaudoti įvairiausias galimybes.
Panevėžio Ramygalos l/d „Gandriukas“ ikimokyklinio ugdymo mokytojos Arnė Budavičienė ir Diana Rankelienė prisijungė prie ilgalaikio prevencinio projekto „Žaidimai moko“.
Gruodžio 12 d. visuomenės sveikatos specialistė Jolanta pakvietė „Drugelių“ grupės vaikučius apsilankyti pas dailės mokytoją Laimą Kiškienę „Savose erdvėse“. Mokytoja supažindino vaikučius su vilna ir išmokė pasigaminti vilnos muiliuką. Vaikučiai dabar plaus rankytes su savo pagamintais muiliukais, o rankytės bus ne tik švarios, bet ir paglostytos.
Artėjant gražiausioms metų šventėms Ramygalos lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ surengta paroda „Eglutė kitaip“. Ugdytinių tėveliai ir kiti šeimos nariai buvo pakviesti kartu su savo vaikais pagaminti netradicinę eglutę. Šia paroda norėjome paskatinti artimųjų bendravimą, suteikti galimybę pademonstruoti kūrybinius gebėjimus, fantaziją. Kurdami drauge visų pirma suteikiame gerų emocijų vaikams. Bendroje veikloje vaikai ne tik atskleidžia savo kūrybiškumą, bet ir jaučia artimųjų palaikymą, o tai suteikia jiems daug džiaugsmo. Kita vertus, bendras rezultatas džiugina visus proceso dalyvius, juk tai – nuostabi kalėdinė puošmena! Džiaugiamės sulaukę tiek daug gražių kalėdinių eglučių. Stebino tėvelių ir vaikučių išmonė, priemonių gausa, netikėtas medžiagų pasirinkimas, aktyvus visos bendruomenės dalyvavimas. Visiems dėkojame už dalyvavimą parodoje ir šventiškai papuoštą darželį. Nuo gruodžio 10 dienos įvairiose lopšelio-darželio erdvėse eksponuojama vaikučių ir jų tėvelių kurtų eglučių paroda. Kviečiame visus pasigrožėti netikėtomis kūrybinėmis idėjomis, neįprastais sprendimais, eglučių dekoravimo būdais.
Ketvirtadienio vakaras (2019-11-28) kūrybingai praleistas Ramygalos kultūros centre. Vaikučiai kartu su savo tėveliais, močiutėmis lipdė įvairius molio gaminius: kalėdinius meduolius, žvakides. Nuoširdus AČIŪ edukatorei Stanislavai Šlevaitei už pravestą užsiėmimą ir smagų, nuoširdų bendravimą.
Rudeniškai saulėtą spalio 21d. rytą „Kodėlčiukų“ grupės vaikučiai kartu su mokytoja bei logopede vyko į Panevėžio miesto lopšelį-darželį „Žibutė“ pagal socializacijos projektą „Draugystė po Gandriuko sparnu“. Ten vaikučiai susipažino su „Smagučių“ grupės vaikais, žaidė įvairius draugystę, bendravimą, pasitikėjimą vienas kitu skatinančius žaidimus. („Labas, mano vardas“, „Veidrodis“, „Pasitikėjimo traukinukas“, „1, 2, 3, miau“, „Šypsenėlės“). Aiškinosi kokiomis savybėmis pasižymi geras draugas, kaip svarbu yra turėti draugų, kaip reikia elgtis, norint būti geru draugu. „Smagučių“ grupės ugdytiniai pristatė savo projektą apie moliūgus, aprodė savo grupę, darželio erdves. Vaikai apsikeitė atminimo dovanėlėmis, praturtino savo širdeles šiltomis emocijomis.
Lapkričio 8 d. „Kodėlčiukų” ir „Kiškučių” grupių ugdytiniai kartu su savo mokytojomis vyko į Panevėžio kraštotyros muziejų. Edukacijos „Žvakių magija” metu vaikai pamatė ir sužinojo, kaip senovėje buvo liejamos žvakės. Išgirdo žvakių magijos paslaptis, pasigamino po vaškinę žvakelę. Edukacijos „Išgirsk miško pasaką” metu ugdytiniai išgirdo, kaip senovėje žmonės bendravo su gyvąja aplinka; sužinojo, kokius gyvūnus galima sutikti miške ir susipažino su jų gyvenimo ypatybėmis. Išmoko pažinti miško medžius, jų sėklas. Paklausę paukščių giesmių, mokėsi nustatyti, kokio paukščio balsą girdėjo. Visi kartu sekė žalią pažinimo pasaką.
Vėlų rudenį apmiršta medžiai, vysta gėlės. Žmonės irgi panašūs į gamtą: gimsta, užauga, sensta…, todėl prasminga, kad Vėlines švenčiame vėlų rudenį. Prieš Vėlines „Kodėlčiukų“ ir „Kiškučių“ grupės vaikučiai aplankė Ramygalos miesto karių kapines, uždegė žvakutes žuvusiems kariams atminti.
Vaikučiai apsilankė Ramygalos miesto bibliotekoje. Dalyvavo „Maminukų akademija“ edukacinėje veikloje: klausėsi pasakos „Riešutortas“, gamino voveriukus, žaidė įvairiausius žaidimus, piešė ant šviečiančių molbertų. Ačiū už įdomias ir smagias veiklas bibliotekos bendruomenei.
Lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ jau trečius metus vykdomas projektas „Stiprėkime su gandriuku“. Rugsėjo 25 d. įvyko darželio bendruomenės sporto šventė. Trenerė Audronė Petronaitytė šventę pradėjo energingu zumbos ritmu. Po tokio smagaus apšilimo vaikai ir tėvai vykdė nuotaikingas sportines užduotis grupėmis. Visi norintys bėgo tradicinį maratoną. Po aktyvaus sporto visi rinkosi prie bendruomenės paruošto sveikuoliško stalo. Skanavo įvairius šaltus patiekalus, mėgavosi karšta grikių koše, mėtų arbata ir bendravimu.
Rugsėjo 23 dieną mūsų darželyje vyko saugaus eismo rytmetis „Diena be automobilio“ . Vaikus darželyje aplankė Pepė Ilgakojinė. Vaikai kartu su Pepe prisiminė kelio ženklus, jų reikšmę, vardino šviesoforo spalvas, pasakojo, kodėl reikia nešioti atšvaitą, minė mįsles, varžėsi paspirtukų ir dviračių lenktynėse. Sveikatos priežiūros specialistė Jolanta priminė vaikams, kad važiuoti dviračiu ne tik smagu, bet ir naudinga. Tikimės, kad vaikučiai išmoko būti drausmingais, atsargiais ir atidžiais dalyviais keliuose.
Ramygalos lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ pirmą kartą vyko Panevėžio r. savivaldybės Vaikų socializacijos programos projektas „Draugystė po Gandriuko sparnu“. Projektą paruošė ir vykdė logopedė metodininkė Gitana Dūdienė, ikimokyklinio ugdymo vyr. mokytojos Donata Magylienė ir Neringa Rimkienė. Projekte dalyvavo dvi ikimokyklinio ugdymo grupės ir priešmokyklinio ugdymo grupė. Būti laisvam ir atsakingam reikia išmokti. Reikia mokėti save tinkamai išreikšti, kontroliuoti, daryti ne tai, ką tuo metu nori, o tai, dėl ko esi apsisprendęs ar įpareigotas. Bendrų taisyklių kūrimas, žaidybinė – edukacinė veikla, išvykos, bendri žaidimai su suaugusiais ir bendraamžiais, socialinės provokacijos, akcijos– tai yra mūsų projekto veiklos. Projektas prasidėjo gegužės 3 d. diskusija dėl taisyklių, jų kūrimu ir pasirašymu. Visą gegužę kiekvieną savaitę buvo organizuojamos skirtingos veiklos: piešimas poroje „Susitarkim“, draugystės ir pasitikėjimo žaidimai, grožio ir vaidybos valandėlės, akcijos „Dienos pagalbininkas“ „Savaitės geranoris“, socialinė provokacija „Šiukšlė!!!“. Birželio 17 d. išvykos į Ramygalos biblioteką metu vaikai gvildeno temą „Jausmai pasakose“, kūrė savo pasakos voratinklį. Birželio 21 d. vaikai vyko į Krekenavos regioninį parką, grožėjosi gamta, keliavo pojūčių taku. Pašilių stumbryne stengėsi įminti didžiąsias gamtos paslaptis, būti drąsūs - kriaušėmis vaišino stumbrus (kai žinau, tai nebijau, kai myliu, tai saugau). Mokėsi užkandžiais dalintis vieni su kitais. Birželio 26 d. Panevėžio gamtos mokyklos edukacijoje „Noriu žinoti, noriu globoti“ vaikai sėmėsi žinių apie įvairius gyvūnus, jų priežiūrą ir atsakingą globą. Birželio 28 d. vyko edukacijos „Noriu, kad pajaustum“ Ramygalos kultūros centre. Vaikai įvairiais pojūčiais stengėsi pažinti šamoto, stiklo, akrilo dažų, drobės savybes, bendrauti kurdami, dalintis idėjomis. Jie kūrė dovaną darželiui, pasigamino šamotinį paveikslėlį savo namams papuošti ir išbandė tapybą ant drobės teptuku bei pirštais. Tą pačią dieną įvyko ir projekto uždarymas: paroda „To dar niekas nematė“, atminimo dovanėlių įteikimas, balionų paleidimas. Už balionus dėkojame rėmėjui „Floraistė“. Vaikų tėveliams dėkojame už vaišes, kuriomis galėjome dalintis.
Liki sveikas, darželi, Mes labai pasiilgsim tavęs. Tačiau laukia jau didelis kelias, Kuris į mokyklą nuves... Skaisti gegužės 31–osios saulė tarsi byloja, kad atėjo metas priešmokyklinukams atsisveikinti su darželiu. Šventiškai papuošta salė paskutinį kartą pakvietė juos į pačią spalvingiausią ir daugiausiai emocijų sukeliančią šventę – išleistuves. Salėje sėdėjo tėveliai, giminaičiai, darželio darbuotojai. Skambant muzikai į salę suėjo priešmokyklinės grupės „Kodėlčiukai“ mažieji „abiturientai“. Žiūrėjome į juos ir negalėjome patikėti, kad atėjo metas atsisveikinti, kad jie jau užaugo ir pasiruošė naujam gyvenimo etapui. Visiems susirinkusiems buvo ir džiugu, ir liūdna stebėti, kaip priešmokyklinukai skambiai dainavo, išraiškingai deklamavo ir šoko. Tėveliai įsitikino, kad jų vaikučiai per tuos darželyje praleistus metus įgijo pakankamai žinių ir įgūdžių, kurie reikalingi pirmoje klasėje. Paskutinį kartą darželio ugdytinius sveikino direktorė Rūta Stankevičienė, logopedė Gitana Dūdienė. Jos visiems linkėjo būti šauniais mokiniais, neužmiršti darželio ir savo buvusių pedagogių. Buvo įteikti baigimo diplomai, atminimo dovanėlės. Pasibaigus Bitutės ir Pelytės programėlei, grupėje vaikučių laukė šventiniai pietūs. Visi vaišinosi, tarpusavyje bendravo, žaidė su mylimais žaisliukais. Žiūrėjome į savo ugdytinius, kurie švytėjo ir mintyse linkėjome, kad jų vaikiškas pasaulis, apgaubtas stebuklų skraiste, jų spalvota vaikystė tęstųsi dar ilgai, ilgai. Labai norėtųsi, kad vaikai nepamirštų darželio, jame patirtų įspūdžių.
Mūsų pirmoji ekskursija gimnazijoje linksma, nes sutinkame pirmokus ir dvyliktokus kartu, galime apžiūrėti salę, biblioteką, klases. Pasakojame apie save ir draugus, nes atėjome susipažinti. Mūsų pirmosios raidės kvepia, nes nupiešėme kvepiančiais flomasteriais. Ramygalos gimnazijos logopedės žodžiai slepiasi dėžutėse, žaisliukai slepiasi kibire tarp šiaudelių, o prizai pasirodo tik patraukus už kaspinėlio, nes taip įdomiau. Klausomės žodžių ir žinome, koks garsas pirmas, o koks paskutinis. Labai norime eiti į mokyklą.
Gegužės 10 d. „Kodėlčiukų“ grupės „Linkmieji dainorėliai“ (Rusnė Karpavičiūtė, Rugilė Juškaitė, Austėja Želnytė, Vika Viliūnaitė, Viktorija Namikytė, Adrijus Lukoševičius, Rokas Mečinskas, Airidas Urbonas, Domantas Mečinskas, Gvidas Šiaulinskas) kartu su kitų rajono ikimokyklinių įstaigų ugdytiniais dalyvavo Velžio lopšelyje – darželyje „Šypsenėlė“ organizuotame festivalyje „Velžio šypsenėlė – 2019“.
Gegužės 14 d. „Kodėlčiukų“ grupės vaikučiai svečiavosi pas socialinius partnerius Pažagienių mokykloje-darželyje ir aktyviai praleido laiką kartu sportinėse varžybose „Bendrauk, judėk, stiprėk 2019“. Ačiū Vikos mamai už palaikymą ir smagių akimirkų užfiksavimą.
Balandžio 26 d. Ramygalos lopšelio-darželio „Gandriukas“ bendruomenė vyko į Zarasų darželį-mokyklą „Lankštingala“. Dalyvavo konferencijoje „Mano efektyviausias ugdymo metodas“. Konferencija skirta pasidalinti idėjomis, patirtimi. Pranešimus konferencijoje skaitė ir mūsų ikimokyklinio ugdymo mokytojos: N. Rimkienė, R. Stankevičienė, V. Vienažinienė, L. Rasalskienė, G. Dūdienė. Po konferencijos, apžiūrėję darželio erdves, vyko į Šlyninkos vandens malūną, dalyvavo edukacinėje programoje „Paveldo patiekalai“. Dėkojame Zarasų darželio-mokyklos „Lakštingala“ darbuotojams už malonų priėmimą, nuoširdų bendravimą, dosnų pasidalinimą patirtimi.
Panevėžio r. muzikos mokyklos tradicinio koncerto Ramygalos lopšelyje–darželyje „Gandriukas“ akimirkos.
Balandžio 30 d. „Kodėlčiukų“ ir „Kiškučių“ grupių vaikučiai vyko į Krekenavos regioninio parko lankytojų centą, kur centro erdvėse susipažino su parko augalija, gyvūnija, pasiklausė paukščių balsų, pažiūrėjo filmą apie stumbrus.Grįžtant į darželį dar užsuko pasivaikščioti pažintiniu Girinio taku, aplankyti Rapolo akmens. Į darželį sugrįžo nors ir pavargę, bet pilni įspūdžių.
Balandžio 24 d. priešmokyklinės grupės ugdytinė Vika Viliūnaitė kartu su vaikučiais iš Naujamiesčio, Krekenavos ir Dembavos vaikų lopšelių – darželių dalyvavo ‚Talentų šou 2019“, kuris vyko Dembavos lopšelyje – darželyje „Smalsutis“.
Pažadinus, kas buvo užmigdyta, Velykų saulė patekėjo rytą. Prikėlė žolę, medį, plukės žiedą Ir vis toliau per dangų rieda… Velykos – pati gražiausia pavasario šventė. Balandžio 23 d. darželio vaikai kartu su Velyke ir Kiškeliu paminėjo šią šventę. Visi linksmai šoko, dainavo, žaidė žaidimus-ratelius, minė mįsles. Priešmokyklinio ugdymo grupės auklėtinė Vika visus pradžiugino linksma dainele. Šventės pabaigoje visi vaikai margino didįjį kiaušinį, kieme ridinėjo margučius, ieškojo Velykės paslėptų dovanėlių.
Šventinę savaitę lopšelyje-darželyje vyko viktorina „Po gandriuko sparnu“. Į svečius atvyko komandos iš Krekenavos lopšelio-darželio „Sigutė“, Pažagienių darželio-mokyklos ir Raguvos lopšelio-darželio „Skruzdėliukas“. Vaikai minė mįsles, dėliojo dėliones, piešė, klausėsi paukščių balsų, skaičiavo prie interaktyvios lentos, dainavo ir vaidino. Po viktorinos dalyviai maloniai bendravo prie vaišių stalo.
Darželis–tai mes visi. Darželio gimtadienis–visų mūsų gimtadienis. Ko reikia, kad šventė būtų smagi? Muzikos, draugų, pakilios nuotaikos, dovanų, torto?! Mėgavomės viskuo: vaikų muzikinėmis dovanomis, Mašos ir lokio apsilankymu, smagiu klounų pasirodymu, linksmųjų mokslininkių eksperimentais ir netgi burtais. Ir pasaka apie Raudonkepuraitę baigėsi laimingai, ir auklėtojos gražiai padainavo, ir tortas buvo be galo skanus... Gera, kai gimtadienis visų. Gera, kai yra kam padėkoti.
Jei šiandien esi gerų draugų būry, Apkabinti draugą tu turi. Apkabink kaimyną iš kairės ir iš dešinės. Ir tada draugystė mūsų sustiprės. Kovo 18 – 22 dienomis darželyje vyko įvairios veiklos, skirtos veiksmo savaitei „Be patyčių“. Pirmadienį pradėjome nuo draugo apkabinimo. Kalbėjome apie draugus - kas yra draugas, kaip jį susirasti, kaip išsaugoti. Kartu su draugais darėme įvairius darbelius, draugiškai sportavome. Antradienį mokėmės draugui pasakyti komplimentą, aiškinomės kas yra patyčios. Žiūrėjome įvairius filmukus, Kakės Makės laidelę, juos aptarėme. Trečiadienį visi kartu kūrėme bendrą Draugystės knygą. Smagu, kad prisijungė ir tėveliai, kurie savo mintis užrašė. Ketvirtadienį, prisijungę prie respublikinės akcijos „Nenurašyk, o palaikyk“, vaikai į darželį atėjo su skirtingomis kojinėmis. Veiklų metu diskutavo, kokie visi esame skirtingi, bet visi norime turėti draugų, kartu žaisti, mokytis. Penktadienį į darželį vaikai skubėjo su balionais. Laukė baigiamasis savaitės renginys. Mus aplankė vaikų labai mėgiama Kakė Makė. Mokė visus nupinti draugystės pynę, kartu žaidė, linksminosi. Šventę baigėme apsikabinimais ir balionų lietumi.
Esame gandriukai Stiprūs, drąsūs, vikrūs, Skristi norime toli... Kovo 8 d. „Kodėlčiukų“ grupės ugdytiniai: Adrijus, Dovydas, Emilius, Rugilė, Rusnė ir Urtė dalyvavo sporto varžybose „Linksmosios estafetės -2019“ Dembavos vaikų lopšelyje – darželyje „Smalsutis“.
Minint kovo 11 d. Ramygalos lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ sveikatos priežiūros specialistė su ,,Drugelių“ grupės auklėtoja ir padėjėja surengė vaikams edukacinį užsiėmimą „Vaisių trispalvė“. Mažieji įdėmiai klausėsi ir drąsiai įsitraukė į vėrimo procesą, kurio metu ragavo įvairius vaisus, tyrinėjo jų spalvas ir skonį. Vaikai patys išrinko vaisius, iš kurių galima suverti Lietuvos trispalvės vėrinėlį. Šis užsiėmimas vaikams buvo ne tik saldžiai įdomus, tačiau ir prasmingas.
Gyvename nuostabiame krašte, kur gamta keičiasi keturis kartus per metus. Jau pabodo pilkuma, šaltis ir vėjas. Laukiame žavingo virsmo, kai oras prisipildo kvapų, garsų, spalvų. Kovo 5 d. triukšmingai išvijome žiemą. Nutilus triukšmui lauksime pavasario stebuklo.
2019 m. vasario 22 d. Ramygalos lopšelio-darželio „Gandriukas“ bendruomenė vyko į Vilnių. Aplankėme Lietuvos Respublikos Seimą, Knygų mugę, televizijos bokštą.
Vasario 25 d. „Drugelių“, „Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupių ugdytiniai Ramygalos kultūros centre žiūrėjo vaikų teatro „AkMenukai“ spektaklį „Velykoms valio!“. Ačiū už įdomų ir smagų spektaklį jauniesiems aktoriams
Lietuva - tai aš. Lietuva - tai tu. Lietuva - tai mes! Pažinti savo kraštą ir išmokti jį mylėti mokomės nuo mažų dienų. Galbūt todėl ir saulė ryškesnė, ir mintis skaidresnė, ir darbas nesunkus, ir meilė tikra... Popietė skirta Lietuvos gimtadieniui.
Sausio 22 dieną „Kodėlčiukų“ ir „Kiškučių“ grupių ugdytiniai apsilankė Ramygalos miesto vaikų bibliotekoje, kur dalyvavo smagioje valandėlėje „Knygų lagamino pristatymas“.
Nuo sausio 14 dienos darželio koridoriuje eksponuojami vaikų meniniai darbai tema „Sniege ir lede“. Vaikučiai ir auklėtojos kūrė darbelius įvairiomis technikomis, eksperimentavo su sniegu ir ledu. Kviečiame apsilankyti parodoje ir pasigrožėti darbeliais.
Gruodžio 10 d., prieš didžiąsias metų šventes, su darželio grupių vaikais apsilankėme Ramygalos miesto Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Klausėmės įdomaus klebono Alfredo Puško pasakojimo apie Adventą ir jo tradicijas. Palinkėjome vieni kitiems linksmų artėjančių švenčių. Vaikai išvyka džiaugėsi. Dėkojame visiems dalyvavusiems.
„Ginču išardysi, o išardęs neatstatysi“. „Dalykimės kad ir musę, bet per pusę“. Lapkričio 30 dieną įvyko viktorina „Žodžiai glaudžia, žodžiai skriaudžia“. Dvi priešmokyklinio amžiaus vaikų komandos aiškinosi, ko moko patarlės ir priežodžiai, ką malonu išgirsti, o kokie žodžiai skaudina, kaip pasielgti, jeigu supykai... Žiūrovai turėjo galimybę gauti prizų už žodžius, kurie džiugina.
Lapkričio 30 d. darželyje apsilankė Panevėžio lopšelio-darželio „Žibutė“ atstovai. Džiaugiamės ir dėkojame už ypatingą dovaną – operėlę „Daržovių gegužinė“.
Tikslas – skatinti visuomenę vengti atliekų susidarymo, mažinti kenksmingų medžiagų kiekį produktuose ir medžiagose, daiktus naudoti pakartotinai ar prailginti jų naudojimo laiką. Akcija vyko š. m. lapkričio 17-25 d., o jos metu daugiausia dėmesio buvo sutelkta kovai su augančia aplinkos tarša vienkartinio plastiko gaminiais. Mūsų lopšelio-darželio „Gandriukas“ „Kodėlčiukų“ grupės ugdytiniai ir jų tėveliai, vadovaujant priešmokyklinio ugdymo mokytojai Laimutei Rasalskienei, lapkričio 19-23 dienomis įsijungė į šią akciją. Su vaikais buvo daug kalbėta apie vienkartinio plastiko žalą, pagaminti knygų skirtukai, lankstinukai, o Lėjos mama labai noriai pabendravo su vaikučiais, parodydama skaidres bei primindama vienkartinio plastiko žalą. Visi kartu mokėsi saugoti ir mylėti gamtą.
Spalio – lapkričio mėn. „Ežiukų“ grupės mokytojos vykdo saugaus eismo projektą. Visus darželio vaikus ir pedagogus pakvietė į atvirą veiklą, kurios metu vaikai prisiminė kelio ženklus juos spalvindami, minė mįsles, žaidė, mokėsi pažinti šviesoforo spalvų reikšmes. Kitą dieną pakvietė į svečius policijos bičiulį Amsių. Amsius atvyko kartu su bendruomenės policininke Renata. Amsius demonstravo mokomuosius filmukus, priminė saugaus eismo taisykles ne tik gatvėje, bet ir kieme, namuose, išvykose. Vaikai prižadėjo Amsiui gatvėje elgtis atsakingai, todėl Amsius apdovanojo visus atšvaitais ir balionais, kad būtų matomi kelyje.
Mažiems vaikams svarbu parodyti būdus, kaip pagerinti aplinką, o ne atskleisti jiems kaltės ir abejonių pasaulį. Turime saugoti ir tausoti gamtą, geriausia to mokytis ikimokykliniame ir priešmokykliniame amžiuje. Spalio 10 d. Ramygalos lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ vyko kvalifikacijos tobulinimo programos „Ikimokyklinuko aplinkosauginis ugdymas. Daržas – edukacinė erdvė“ trečioji dalis. Renginyje dalyvavo Panevėžio miesto ir rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojai, Panevėžio gamtos mokyklos mokytojos - metodininkės. Darželio vaikai parodė spektakliuką „Arkliukų ponių šalyje“. Pranešimus skaitė direktorė R. Stankevičienė, priešmokyklinio ugdymo mokytojos L. Rasalskienė, V. Šiaulinskienė, ikimokyklinio ugdymo mokytojos N. Rimkienė, D. Rankelienė. Dalyviai pasidalijo patirtimi, pristatė savarankiškus darbus, atliktus savo įstaigose. Seminaro pabaigoje svečiai apsilankė Ramygalos malūne. Dėkojame jo šeimininkams už gerą nuotaiką, šaunias istorijas, žinias ir skanią duoną.
Panevėžio r. Ramygalos lopšelis-darželis „Gandriukas“ 2018-2019 m. m. dalyvauja respublikiniame projekte „Žaidimai moko“. Projekto dalyviai: vyresniosios „Kiškučių“ ir priešmokyklinės „Kodėlčiukų“ grupių ugdytiniai ir mokytoja Neringa Rimkienė, bei priešmokyklinio ugdymo mokytojos Laimutė Rasalskienė ir Virginija Šiaulinskienė.
Lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ jau antrus metus vykdomas projektas „Stiprėkime su gandriuku“. Rugsėjo 27 d. įvyko darželio bendruomenės sporto šventė. Ir vaikai, ir suaugusieji buvo skatinami daugiau laiko praleisti gryname ore, atrasti smagių būdų parungtyniauti gamtoje, maitintis sveikai. Renginio pabaigoje visiems dalyviams buvo įteikti medaliai – atšvaitai.
2017-2018 m. m. pabaigoje mūsų įstaigoje buvo suorganizuotos sportinės varžybos, kuriose dalyvavo priešmokyklinio amžiaus vaikai iš Panevėžio r. Pažagienių mokyklos-darželio ir Panevėžio r. Ramygalos lopšelio-darželio „Gandriukas“. Pasidžiaukime varžybų akimirkomis.
Priešmokyklinio amžiaus vaikai ėjo į Ramygalos gimnaziją susipažinti su logopede Jurgita. Jie apsižvalgė, kur toliau mokysis, parodė, ko išmokę darželyje.
Balandžio mėnesį visa darželio bendruomenė prisijungė prie „Kodėlčiukų“ grupės projekto „Padėkime mažiesiems draugams“. Visi tėveliai buvo raginami prisidėti prie beglobių gyvūnų gerovės. Atnešti maisto gyvūnams, kraiko katėms, nebenaudojamų rankšluosčių ar pledų gyvūnams patiesti. „Kodėlčiukų“, „Kiškučių“ ir „Drugeliųׅ“ grupės balandžio mėn. 27 dieną vyko į Panevėžio gyvūnų globos draugiją, įsikūrusią Panevėžio r. Karšinaukos kaime. Vaikams buvo papasakota, kaip gyvūnai atsiranda tokiose įstaigose. Džiugu, kad buvo surinkta daug lauktuvių, kurių, kaip draugijos atstovė sakė, gyvūnams užteks mažiausiai dviems mėnesiams.
Balandžio 23 d. „Kodėlčiukų“ grupės komanda dalyvavo Panevėžio rajono priešmokyklinio amžiaus vaikų, lankančių logopedines pratybas, viktorinoje „Sukam sukam galveles“ , kuri vyko Dembavos lopšelyje-darželyje „Smalsutis“. Ugnė, Greta Z., Armandas ir Gytis puikiai atliko visas užduotis, dirbo draugiškai, darniai. Laimėjo draugystė, nes visos komandos buvo šaunios.
Š. m. balandžio 24 d. įvyko darželio darbuotojų susitikimas su Panevėžio r. PPT psichologe Liudmila Nikolajeva. Kolegos vertino save pagal Roy M. Kern „Gyvenimo stiliaus skalę“, svarstė, ką norėtų keisti įstaigoje, bandė atrasti sprendimus, kaip pagerinti mikroklimatą. Labai dėkojame mamoms - savanorėms, kurios prižiūrėjo vaikus. Be jų pagalbos nebūtume galėję susirinkti visi vienu metu.
Kovo mėnesio 26-28 dienomis įstaigoje šventėme „Gandriuko“ gimtadienį: * Suorganizavome piešinių parodą, papuošėme salę; * Aktyvių tėvų klubas vaikams suvaidino pasaką „Ropė“, šokių būrelis pristatė savo programą; * Gimtadienio proga „Gandriuką“ aplankė Ramygalos miestelio įvairių įstaigų vadovai; vaikai su auklėtojomis svečiams paruošė spalvingus grupių prisistatymus; * Gimtadienio staigmena – didelis tortas su fejerverkais ir į dangų paleisti balionai.
Kovo 12 d. darželyje vyko skaitovų konkursas Kovo 11– ajai paminėti. Vaikai deklamavo eiles, dainavo dainas apie tai, kokia graži mūsų gimtinė: kur Baltijos jūra banguoja, kur Nemunas teka... Visos grupės buvo apdovanotos padėkomis.
Laukdami Lietuvos valstybės atkūrimo 100 metų jubiliejaus „Kodėlčiukai“ ruošėsi ir sportinėms varžyboms. Mokėsi žingsniuoti „tip top“ žingsneliu, greitai bėgti, ridenti kamuolį, bėgti kartu „draugystės traukinuku“. Vasario 15 d. į varžybas „Lietuvėlė mūs graži, o mes vikrūs ir greiti 2018” Panevėžio r. Dembavos lopšelyje-darželyje „Smalsutis“ susirinko priešmokyklinukai iš Ramygalos, Velžio, Krekenavos, Pažagienių, Raguvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Dalyvavo ir darželio šeimininkų komanda. Varžybos buvo labai atkaklios. Po kovų paaiškėjo, kad užėmėme garbingą V vietą. Visi dalyviai buvo apdovanoti atminimo dovanėlėmis – kamuoliais ir šokdynėmis. Grįžome pavargę, bet laimingi.
Mes maži ramygaliečiai, Esam Lietuvos piliečiai. Širdyje trispalvę keliam, Piešiam Vytį, mylim šalį. Šiais metais vasario 16-ąją šventėme šimtąjį kartą. Lopšelio-darželio „Gandriukas“ vaikai ta proga virtualioje erdvėje sveikino Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Nykštukas“ ir Panevėžio lopšelio-darželio „Žibutė“ vaikus, kartu dalyvavusius projekte „Kaip surasti Lietuvą“. Visi darželio vaikai buvo aktyvūs gimtadienio šventės dalyviai: deklamavo, dainavo, šoko, delniukais štampavo Lietuvos vėliavą, leido į dangų trispalvius balionus su geriausiais linkėjimais savo gimtinei. Sveikiname ramygaliečius ir viso pasaulio lietuvius Lietuvos valstybės 100-mečio proga.
Vieną gražią žiemos dieną „Kiškučių“ grupės vaikai, auklėtoja, auklėtojos padėjėja nusprendė nuvykti į Panevėžio rajono socialinių paslaugų centrą – Vadoklių nestacionarių socialinių paslaugų namus. Kartu vyko ir nemažai tėvelių. Šioje įstaigoje dirba Dovydo mamytė. Dėkojame jai už įdomų pasakojimą apie savo darbą, skanius blynus, o ypač – galimybę patiems juos išsikepti. Akimirkos iš turiningos, linksmos išvykos.
Sausio 11 d. „Kiškučių“ grupės vaikučiai apsilankė Ramygalos vaikų bibliotekoje, susipažino su bibliotekininkės darbu ir smagiai praleido laiką.
Priešmokyklinės „Kodėlčiukų“ grupės auklėtiniai gruodžio 20 dieną, darželyje laukdami Kalėdų Senelio, nežinojo, kokią dovaną jis jiems paruošė. Parodę savo šventinį vaidinimą ir linksmai pašėlę su Kalėdų Seneliu, vaikai sužinojo, kad kitą dieną jie vyks į Panevėžį, į filmą apie meškiuką Padingtoną. Panevėžyje vaikai apžiūrėjo puošnią miesto eglę, šalia įrengtą prakartėlę, pasivaikščiojo po papuoštą miesto aikštę, pasidžiaugė gausiai iškritusiu sniegu. Filmą „Meškiukas Padingtonas 2“ jie žiūrėjo didžiojoje kino teatro „Garsas“ salėje. Daugelis čia buvo pirmą kartą. Filmas visiems labai patiko, vaikai parsivežė daug šventinių įspūdžių. Nuoširdžiai dėkojame mamytėms Daivai ir Rasai, kurios mus lydėjo.
Gruodžio 18 d. vakarą priešmokyklinės „Kodėlčiukų“ grupės vaikučiai su mamytėmis jaukiai leido klube „Savos erdvės“. Advento vakarą sukurti žibintai puikiai perteikė artėjančių švenčių nuotaikas. Pasigrožėkite ir Jūs!
Dėkojame Ramygalos gimnazijos mokiniams Monikai, Pijui, Titui ir logopedei Jurgitai už kalėdinį „Lagamino teatro“ spektaklį ir kitas dovanas priešmokyklinio ugdymo grupės vaikams.
Akimirkos iš apsilankymo Ramygalos kultūros centre. Nuoširdus ačiū Ryto mamytei ir Urtės močiutei.
Mūsų proseneliai sakydavo: „Blogas žodis skaudesnis už akmenį“, „Šiltas žodis geriau kaip kailiniai“. Lapkričio 17 dieną įvyko viktorina „Žodžiai glaudžia, žodžiai skriaudžia“. Keturios priešmokyklinio amžiaus vaikų komandos varžėsi, kuri geriau paaiškins, ko moko patarlės ir priežodžiai. Mielus širdžiai žodžius paleido į gerų žodžių vandenyną, o skaudinančius žodžius išmetė. Jie ieškojo sprendimų, kaip padėti nuliūdusiam draugui, sakė priešininkų komandoms sveikinimus ir pagyrimus. Žiūrovai taip pat turėjo galimybę gauti prizą už žodžius, kurie pradžiugina. Kviečiame pasigrožėti renginio akimirkomis ir kiekvieną dieną savo artimiesiems dovanoti žodžius, kurie glaudžia.
Akimirkos iš „Kiškučių“ grupės vaikų ir darbuotojų išvykos į Ramygalos m. priešgaisrinę tarnybą.
Rudeniškai saulėtą spalio 20 dieną ikimokyklinio ugdymo grupių „Drugeliai“ ir „Kiškučiai“ ugdytiniai išvyko į Pašilių Stumbryną. Kartu vyko ir būrelis tėvelių. Visi kartu aplankėme stumbrus su jaunikliais, ponį ir Kamerūno ožį. Juos pavaišinome atsivežtomis lauktuvėmis (morkomis ir cukriniais runkeliais). Gėrėdamiesi rudenišku mišku pasivaikščiojome pažintiniu taku. Stenduose pamatėme ne tik žinomų žvėrelių ir paukštelių nuotraukas, bet ir dar neregėtų. Aiškinomės, kaip reikia atsakingai elgtis būnant gamtoje. Pavargę nuo įspūdžių susėdome pavėsinėse pasmaguriauti ir pabendrauti.
Šiltą ir gražią spalio 17d. pavakarę „Ežiukų“ grupės vaikų tėveliai ir artimieji skubėjo į „Gandriuko“ stovyklavietę. Tėveliai virė savo mažiesiems grikių košę, kuria visus vaišino. Vaikus aplankė pasakų personažai (kiškis ir meška). Jie kūrė gerą nuotaiką, lepino saldumynais. Drauge visi valgė košę, gėrė arbatą, šnekučiavosi. Dėkojame grupės tėveliams už pagalba ir dalyvavimą.
Spalio 13 d. „Kiškučių“ grupės ugdytiniai lydimi grupės darbuotojų bei tėvelių apsilankė Ramygalos malūne. Akimirkos iš ekskursijos.
Priešmokyklinės „Kodėlčiukų“ grupės komanda, kurią sudarė Emilija Dangveckaitė, Jonas Meilutis, Indraja Striškaitė ir Benas Skrebys dalyvavo Panevėžio r. priešmokyklinio amžiaus vaikų gamtamokslinėje – praktinėje konferencijoje „Mes – gamtos vaikai 2017“, kuri vyko Dembavos lopšelyje-darželyje „Smalsutis“. Į šią konferenciją susirinko komandos iš 4 Panevėžio rajono vaikų lopšelių-darželių. Mūsų komanda pristatė su auklėtoja Laima Rudzinskiene parengtą projektą „Oi tie grybai grybai“. Papasakojo, kaip mokėsi pažinti, stebėjo ir skaičiavo darželio teritorijoje augančius valgomus grybus. Antroje konferencijos dalyje visi dalyviai susikirstė į 4 grupes ir dalyvavo spalvų, anspaudų, kinetinio smėlio ir kvapiojo modelino gaminimo laboratorijose. Mūsų komanda iš gamtos augalų gamino dažus (ciberžolės, raudonosios paprikos, kavos ir kakavos) ir jais spalvino iškirptus klevo lapus. Konferencijos pabaigoje kiekviena komanda pristatė savo atliktus darbus ir pasidžiaugė, kad visiems pavyko. Auklėtiniams dalyvavimas konferencijoje labai patiko ir kaip Benas įvertino „buvo ne tas žodis“.
Rugsėjo 27 d. rytą priešmokyklinės „Kodėlčiukų“ grupės auklėtiniai labai nekantravo. Jų laukė smagios „Futboliuko“ varžybos Ramygalos gimnazijoje. Iš norinčių sportuoti sudarėme net 4 komandas: “Stipriausieji”, “Kodėlčiukai”, “Žaibas” ir “Gandriukas”. Labiausiai sėkmė lydėjo „Gandriuko“ komandą. Jiems pavyko įmušti net 3 įvarčius. Po varžybų visi sportininkai gavo atminimo dovanėles ir linksmi grįžo į darželį.
„Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupės ugdytiniai turėjo galimybę apsilankyti Panevėžio r. vaikų muzikos mokykloje, Ramygalos skyriuje, pabendrauti su mokytojais bei pagroti įvairiais muzikos instrumentais.
2017 metais Ramygalos lopšelyje-darželyje „Gandriukas“ įgyvendinamas vaikų sveikatos saugojimo ir stiprinimo projektas „Stiprėkime su Gandriuku“. Projektas finansuojamas Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos ir mūsų įstaigos lėšomis. Rugsėjo 26 d. po pietų suorganizavome sportinį renginį visiems darželio vaikams ir jų tėvams įstaigos kieme. Renginio tikslas – skatinti visus aktyviai judėti, sportuoti ir džiaugtis aktyviu gyvenimu. Sportinio renginio kulminacija – dalyvių bėgimas aplink darželį ir medalių įteikimas. Viso renginio metu jautėsi džiugi, linksma dalyvių nuotaika. Darželio pedagogės mano, kad šis renginys puikiai pavyko ir taps tradicija lopšelyje-darželyje „Gandriukas“.
Rugsėjo 22 d.—Tarptautinė diena be automobilio. Paminėdami šią dieną, lopšelio–darželio „Gandriukas“ „Drugelių“ ir „Kiškučių“ grupių ugdytiniai išėjo pasivaikščioti po savo gimtąjį miestą. Apžiūrėjo paminklinę kompoziciją Vyčio partizanams atminti, paminklinį akmenį Ramygalos vardo paminėjimui, Lietuvos tūkstantmečio ąžuolyną bei parke esančias skulptūras. Parke pažaidė įvairių žaidimų, pasigrožėjo patvinusia Upyte. Išvykos metu saugaus eismo taisykles priminė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Jolanta Grakauskienė. Vaikai dovanų gavo po atšvaitą. Nors grįžo truputį pavargę, tačiau pilni įspūdžių.
Rugsėjo 13 d. „Kiškučių“ grupės ugdytiniai, tėveliai dalyvavo projekte „Biblioteka augina skaitytoją: Maminukų akademija“– inovatyvūs skaitymo skatinimo edukaciniai užsiėmimai vaikams Ramygalos bibliotekoje. Su vaikučiais bendravo, žaidė projekto organizatorė Laura Čekanauskienė, savanorė iš Vengrijos Melinda Bogdan ir bibliotekos darbuotojos Audronė Kaupienė, Marytė Čeponienė. Į darželį grįžome pilni įspūdžių ir smagiai nusiteikę, pasipuošę įvairiais piešiniais ant rankų.
„Gandriuko“ mažieji labai smagiai sutiko pirmąją dieną darželyje dainuodami ir šokdami. Naujoji kaštonų estrada atlaikė išbandymą. Linksmybės virto meilės pliūpsniu darželiui. Visi–dideli ir maži–su šiltais linkėjimais apkabino darželį.
Saulėtą priešpaskutinę pavasario dieną priešmokyklinės grupės auklėtiniai į darželį skubėjo pasipuošę. Ši diena darželyje jiems ypatinga. Ji – paskutinė. Darželyje praleistos dienos buvo įdomios – daug tyrinėta ir atrasta, daug sužinota, daug šokta ir dainuota. Šventės metu darželio direktorė įteikė vaikams priešmokyklinio ugdymo baigimo diplomus ir palinkėjo sėkmės mokykloje. Didžiausios sėkmės ir naujų patyrimų linkime ir mes – jūsų auklėtojos Laima ir Rūta.
Šeima- saugumo ir laimės vieta, pagrindinė svarbiausia vertybė. Gegužės 25 dienos popietę į darželį skubėjo „Drugelių“ grupės vaikų tėveliai, broliai ir sesės. Vaikučiai juos pakvietė į šeimos šventę ir dovanojo daineles, eilėraštukus, visi kartu šoko ratelius. Nors oras lauke nelepino, tačiau nuotaiką pakėlė įdomios, linksmos rungtys, futboliuko žaidynės. Pasportavę visi pasistiprino Gandriuko laužavietėje iškeptomis dešrelėmis. Ačiū visiems už aktyvų dalyvavimą.
2017 m. gegužės 15 d. į mūsų įstaigą atvyko buvę auklėtiniai, kurie jau metus ar daugiau lanko muzikos mokyklą. Jie darželio „Gandriukas“ vaikams parodė puikų koncertą, o mes pasidžiaugėme taip išaugusiais ir patobulėjusiais vaikais.
Balandžio 25 d. „Ežiukų“ ir „Drugelių“ grupių vaikučiai vyko į Panevėžio r., Medikonių kaime esantį alpakų ūkį. Kartu važiavo ir būrelis mamyčių. Alpakų augintoja R. Meleškienė papasakojo, iš kur jos atkeliavo, kuo jas maitina, kam naudojama vilna. Vaikai maitino jas iš savo delniukų, glostė, aptarinėjo, kokia minkšta ir švelni jų vilna. Na, o alpakiukas Šnekutis dosniai visus apdalino savo „bučiniais“. Pabendravę su alpakomis visi užkandžiavome ir dalinomės patirtais įspūdžiais. Nors oras ir nelepino, lijo ir pūtė žvarbokas vėjas, visi grįžome puikios nuotaikos.
Velykoms artėjant, „Kiškučių“ ir „Kodėlčiukų“ grupės vaikučiai apsilankė klube „Savos erdvės“ ir dalyvavo edukacinėje programoje „Kiaušinių marginimas vašku“. Dailės mokytoja Laima supažindino su lietuvių liaudies Velykų tradicijomis, papasakojo apie vaško savybes, parodė, kaip dažomi kiaušiniai vašku. Smagu, kad ir mamos noriai dalyvauja išvykose.
Kovo 3 d. „Drugelių“ grupės vaikučiai ir tėveliai smagiai praleido popietę. Pažiūrėję vaikų vaidinamą pasaką „Pirštinė“, tėveliai suvaidino mažiesiems žiūrovams jų vaidintą pasaką, suteikdami jiems daug džiaugsmo ir smagių akimirkų.
Balandžio 3d. darželyje viešėjo Panevėžio r. Pedagoginės psichologinės tarnybos socialinė pedagogė Edita Kazlauskienė. Tėvai ir darželio darbuotojai turėjo galimybę pasiklausyti paskaitos tema: „Patyčios darželyje? Kaip padėti vaikui?“, užduoti asmeninius klausimus. Dėkojame lektorei ir visiems, radusiems laiko apsilankyti paskaitoje.
Pasaka – trumpas, fantastinis, pamokantis, nesudėtingo turinio kūrinys su laiminga pabaiga. Šiam žanrui būdingi stebuklai, pasivertimai, pasakiški daiktai, pasakiški veikėjai, veiksmo, laiko ir vietos spalvingumas. Pasakose ypatingai atskiriami teigiami ir neigiami kūrinio veikėjai. Įrodyta, kad vaikai, kuriems buvo sekamos ar skaitomos pasakos, užauga kūrybingesni. Balandžio trečiosios dienos rytą būrelis priešmokyklinukų keliavo į Ramygalos gimnaziją, kur vyko logopedės J. Pakšytės organizuotas rytmetis „Klausau ir seku pasaką“. Gimnazijos vaikai suvaidino pasaką „Saulė ir mėnulis“. Darželio vaikai prisistatymui sekė pasaką be galo apie žvirblį. Buvo smagu kurti visiems kartu, prisiminti, iš kurių pasakų atkeliavo veikėjai ar daiktai... Priešmokyklinio amžiaus vaikai iš anksto ruošėsi renginiui ir labai laukė, kada nueis į gimnaziją. Renginys kitoje aplinkoje – būdas nutiesti bendradarbiavimo tiltus tarp mokyklos ir darželio, pažinti tai, kas nepažįstama: naujas erdves, būsimus mokytojus, pagalbos mokiniui specialistus. Panašūs renginiai jau tapo tradicija, kurią tikimės puoselėti ir ateityje.
Kovo 27 – 31 dienomis lopšelis–darželis „Gandriukas“ šventė vardadienio šventę „Pavasaris ant gandro sparnų“. Kiekvieną dieną auklėtinių laukė linksmos pramogos. Pirmadienį vyko „Gandriečių“ varžytuvės. Jų metu kiekviena grupė turėjo paruošti trumpą prisistatymą, skambėjo dainos, buvo menamos mįslės, visi kartu šoko linksmus ratelius apie gandrą. Antradienį auklėtinių laukė dovana – išvyka į Lėlių vežimo teatrą. Čia jie žiūrėjo spektaklį „Senosios burtininkės dovana“. Trečiadienį į darželį su dovanomis atskubėjo draugai – Ramygalos gimnazijos trečiokai. Draugų dovana buvo linksma ir labai netikėta – kiekviena grupė gavo po kibirėlį varlyčių – kaip tikriems gandriukams, alkaniems po tolimos kelionės į gimtinę. Vėl visi kartu smagiai šoko ir dainavo. Didiesiems draugams buvo smagu prisiminti darželio laikų daineles, kartu pašokti. Išlydėjus vienus draugus, visų laukė dar vienas smagus virtualus pasimatymas per „Skype“ su kitais draugais iš Ukmergės lopšelio–darželio „Nykštukas“. Išklausėme draugų pasveikinimą, padainavome vieni kitiems, pasimojavome ir sutarėme dar pasimatyti. Ketvirtadienį auklėtinių vėl laukė staigmena – vaikučiams vaidino jų tėveliai. Jie kartu su darželio direktore suvaidino spektaklį „Vilkas ir septyni ožiukai“. Kiek džiaugsmo buvo vaikams, pamačius, kad aktoriai jų tėveliai. Spektaklis visiems labai patiko. Paskutinę dieną – penktadienį visi ruošėsi nuo pat ryto. Vaikai džiaugėsi sulaukę šventinio torto. Pasipuošę pačių gamintais gandriukais ir spalvingais balionais, išžygiavo į miestelį. Buvo labai smagu šventinę nuotaiką dovanoti ir visiems Ramygalos gyventojams: Mes gandriukai, mes gandrai, Sparnais mojame plačiai, Aukštai sukame lizdus, Kviečiame pas mus vaikus.
„Kiškučių“ grupės savaitės temą „Duonutės kelias“ apibendrino išvyka į Senąjį Ramygalos malūną, kuriame vaikai dalyvavo edukacinėje programoje „Grūdo virsmas“. Jos metu vaikai krosnyje kepė bandeles, vaikščiojo su malūnininku Jonu po malūną, stebėjo, kaip malami grūdai, patys bandė malti akmeninėmis girnomis. Į darželį vaikai grįžo pilni įspūdžių ir nekantravo paskanauti savo keptų bandelių.
„Kodėlčiukų“ grupėje 2017 m. kovo 1-10 d. vyko grupės projektas „Mano tėveliai gali“. Vaikų mamytės siuvo rūbelius lėlėms, o tėveliai gamino šaukštų teatrą. Džiugu, kad tėveliai atnešė savo rankdarbių į parodą „Darbščios tėvelių rankos“. Projekto baigiamasis renginys buvo „Šeimų kovos“. Labai dėkojame šeimoms, aktyviai dalyvavusioms renginyje.
„Kiškučių“ grupės vaikučiai apsilankė Ramygalos m. priešgaisrinėje tarnyboje. Ugniagesiai Albinas ir Raimondas supažindino vaikus su ugniagesio profesija. Jie parodė darbo įrankius, kuriuos naudoja gelbėjant ne tik žmones, bet ir gyvūnus. Vaikai sužinojo, kad ugniagesio profesija labai svarbi ir net pavojinga. Vaikai džiaugėsi, kad jiems leido pasėdėti ugniagesių automobilyje, pasimatuoti šalmus. Vaikai prižadėjo niekada be suaugusiųjų neimti degtukų, o pamačius gaisrą skambinti 112.
Kovo 7 d. „Gandriuko“ komanda dalyvavo Panevėžio rajono priešmokyklinio amžiaus vaikų viktorinoje „Sukam sukam galveles“. Ieva, Ugnė, Kristupas ir Dovydas pasirodė puikiai, užduotis gliaudė kaip riešutėlius. Dėkojame Dembavos lopšeliui-darželiui „Smalsutis“ už linksmai praleistą laiką ir dovanėles.
2017 metų vasario mėnesį mūsų įstaigoje vyksta paroda „Geltona, žalia, raudona“, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti. Darželio vaikai kūrė įvairius piešinius ir darbelius, susijusius su Lietuvos valstybės simbolika. Paroda puošia vidines darželio erdves.
Vasario 14 dieną „Kodėlčiukų“ ir „Kiškučių“ grupių vaikai apsilankė Ramygalos klube „Savos erdvės“. Namų šeimininkė mokytoja Laima Kiškienė supažindino vaikus su vilna, jos savybėmis ir vėlimo technika. „Kodėlčiukų“ grupės vaikai pasidarė muilo plaušinę, o „Kiškučių“ grupės vaikai nuvėlė kamuoliukus, iš kurių darželyje gamins paukštelius. Vaikams veiklos klube labai patinka, todėl suplanavome prieš Velykas, kartu su tėveliais, pasimokyti vašku marginti kiaušinius.
Nuo pat ryto darželis puošėsi trimis spalvomis, ruošdamasis VASARIO 16-AJAI. Šia proga vyko smagus renginys “PASIPUOŠK TRISPALVE”, kurio metu kalbėjome apie Lietuvą, Ramygalą. Vaikai deklamavo eilėraščius apie gimtinę, dainavo ir šoko liaudiškas dainas bei šokius, kūrybingai margino trispalves, kuriomis pasipuošėme darželio salę, grupes. Žinoma, kokia šventė be dovanų. Dalyviai gavo spalvotas padėkas, vaišinosi lietuviškais sausainiais. Renginyje dalyvavo ne tik vaikai, bet ir darželio darbuotojai. Jie sukūrė visą renginį vainikavusį eilėraštį: “Pasipuošk trispalve” Kiekvienas vaikas – Tai mažytė Lietuva. Kiekvieno vaiko Trispalvė širdyje. Tavo šalis – Lietuva, Saugok ją, Prisimink, Pasipuošk trispalve.
Sausio 24 d. „Drugelių“ grupės ugdytiniai, lydimi auklėtojų Laimutės Rasalskienės, Vilmos Vienažinienės ir auklėtojos padėjėjos Larisos Poddubnienės, lankėsi Ramygalos klube „Savos erdvės“. Mokytoja Laima Kiškienė trumpai supažindino su vilnos savybėmis ir parodė, kaip velti kamuoliukus. Vaikučiai nusivėlė po kelis įvairaus didumo kamuolius. Iš jų pasidarė senius besmegenius. Vaikučiai ir auklėtojos nuoširdžiai dėkoja mokytojai už suteiktą galimybę padirbėti su vilna.
2017 m. sausio 24 d. mūsų darželio priešmokyklinės grupės komanda „Gandriukai“ vyko į Dembavos lopšelį-darželį „Smalsutis“ dalyvauti estafečių varžybose. „Gandriukai“ buvo labai aktyvūs, greiti ir susikaupę. Mūsų komanda varžybose užėmė II vietą. Pasidžiaukime estafečių akimirkomis.
Gruodžio 22 d. „Kodėlčiukų“ ir „Drugelių“ grupių vaikučiai su muzikos vadove Zita Jakštiene skubėjo į Ramygalos senelių globos namus. Mažieji nešė seneliams ne tik eilėraštukus, daineles ir ratelius, bet ir paruoštas mažas dovanėles –su tėveliais darytus kalėdinius atvirukus bei Kamilės mamytės keptus grybukus. Šventinis pasirodymas seneliams labai patiko, o mažieji artistai pažadėjo dar sugrįžti.
Šis prieššventinis laikotarpis Panevėžio r. Ramygalos lopšeliui-darželiui „Gandriukas“ ypatingas, nes pirmą kartą darželinukai pakviesti papuošti kalėdinę eglutę Ramygalos Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Vaikai, padedami Justinos tėčio, kuris dirba vargonininku šioje bažnyčioje, išsirinko gražiausią žaliaskarę, padabino ją žaisliukais. Kai ateis šventės, jie savo artimiesiems galės parodyti pačių puoštą eglutę ir pasidžiaugti prisidėję prie kalėdinės nuotaikos kūrimo Ramygalos miesto bendruomenei.
Kaip ir kiekvienais metais, lopšelio-darželio „Gandriukas“ bendruomenė prieš Kalėdas rinkosi į Kalėdinį aukcioną. Šventinį vakarą pradėjo priešmokyklinės grupės dainorėliai, padovanoję vakaro svečiams skambias daineles. Darželio direktorė Alma Simonavičienė svečiams ir darbuotojams priminė svarbiausius besibaigiančių metų darželio įvykius, pasidžiaugė sėkmėmis. Aukciono metu buvo surinkti 683 eurai, kuriuos planuojame skirti lauko edukacinėms erdvėms tobulinti.